U Industrijsku zonu Ratkovac kod Cazina u posljednje dvije godine uloženo je više od pet miliona maraka, što se pokazalo opravdanim, jer se o manifestira kroz veća ulaganja i investicije u proizvodne pogone. Kazao je to za Raport gradonačelnik Cazina Nermin Ogrešević
„U planiranju razvoja Grada Cazina znali smo da je potrebno raditi na novoj industrijskoj zoni kako bismo imali mogućnost da investitorima koji žele ulagati ponudimo prostor i budemo ozbiljni partneri i domaćini. Uz maše investiciju, imali smo oko 10 posto pomoći partnera i viših nivoa vlasti“, navodi Ogrešević.
Radna mjesta
Dodaje kako je u Industrijskoj zoni Ratkovac već završena jedna fabrika koja zapošljava 70 ljudi.
„Riječ je o njemačkom partneru koji pokazuje interes da šire posao. Završen je dogovor, a u proceduri je izdavanje građevinske dozvole za jednu veliku austrijsku kompaniju koja će zaposliti 200 ljudi, uz ulaganje od 23 miliona eura. I Nizozemci su počeli graditi fabriku u kojoj će posao dobiti 70 do 90 osoba“, pojašnjava Ogrešević te dodaje kako imaju zahtjeve za investicije i domaćih partnera te kako će u narednom periodu obrađivati pet do šest zahtjeva investitora.
Gradonačelnik Ogrešević posebno naglašava otvaranje novih radnih mjesta u Industrijskoj zoni, ali i poticanje drugih investicija i potrošnje.
„Investicije u Ratkovcu potiču građevinski sektor, zanatske djelatnosti, kao i uslužne i druge popratne djelatnosti. To je jedna spirala koju pokreću investicije“, kaže Ogrešević.
Zona Ratkovac prostire na 450 duluma zemljišta, a Grad Cazin je kupovao zemljište od građana, jer zemlju u vlasništvu države nisu mogli dobiti. U Infrastrukturu je uloženo više od dva miliona KM, kako bi investitor imao sve što mu je potrebno za pokretanje posla.
Pojednostavljene procedure
„Maksimalno smo pojednostavili procedure, tako da investitori nemaju zavrzlama, pravni odnosu su riješeni, i sve se se procedure provode u zakonskim rokovima.
Grad Cazin oslobađa investitore lokalnih taksi, to finansira grad. Povoljna je i cijena zemlje. Kada se izda upotrebna dozvola, 50 posto rente za izdavanje građevinske dozvole vraćamo investitori kao poticaj. Uz to, kako je u BiH biroktarija komplicirana, odlučili smo to pojednostaviti. Tako naši službenici te procedure rade za investitore, kako oni ne bi bili frustrirani zbog situacija koje su strancima nerazumljive“, govori nam Ogrešević.
"Posao nije u cijelosti završen, jer nas u narednom periodu očekuje proširenje ove poslovne zone, pa je svaka marka s viših razina vlasti dobrodošla", kaže Ogrešević.