Čestice uranijuma obogaćene gotovo do nivoa nuklearne bombe pronađene su u iranskom nuklearnom postrojenju, navodi izvještaj UN-ovog nadzornog tijelu, piše CNN.
U isto vrijeme SAD su upozorile da je Iran na korak do nuklearne bombe.
U ograničenom izvještaju koji je CNN imao na uvid, Međunarodna agencija za atomsku energiju sa sjedištem u Beču potvrdila je da su čestice uranijuma obogaćene do 83,7% čistoće – što je blizu nivoa obogaćivanja od 90% potrebnih za izradu nuklearne bombe – pronađene u iranskom pogonu za obogaćivanje goriva Fordow. Plant (FFEP), podzemno nuklearno postrojenje koje se nalazi nekih oko 50 kilometara sjeveroistočno od grada Qom.
U izvještaju se navodi da je IAEA u januaru uzela uzorke okoliša u pogonu Fordow, koji su pokazali prisustvo visokoobogaćenih čestica uranijuma do 83,7% čistoće.
IAEA je naknadno obavijestila Iran da ovi nalazi nisu "u skladu sa nivoom obogaćivanja u fabrici Fordow kako je to objavio Iran i zatražila je od Irana da pojasni porijeklo ovih čestica", dodaje se u izvještaju.
Iranske zalihe uranijuma obogaćenog do 60 posto također su porasle sa 25,2 kg na 87,5 kg od posljednjeg tromjesečnog izvještaja, prema povjerljivom izvještaju IAEA.
U izvještaju IAEA navodi se da su razgovori s Iranom kako bi se razjasnilo ovo pitanje u toku, uz napomenu da "ovi događaji jasno ukazuju na sposobnost IAEA-e da otkrije i prijavi promjene u radu nuklearnih postrojenja u Iranu".
U ekskluzivnom intervjuu za CNN, iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian nije direktno odgovorio na pitanje o izvještajima o bogaćenju.
Amir-Abdollahian je rekao da je zamjenik generalnog direktora IAEA Massimo Aparo posjetio Iran u dva navrata proteklih sedmica i da je generalni direktor IAEA Rafael Grossi pozvan da posjeti tu zemlju.
“Imamo mapu puta sa IAEA. I u dva navrata, Massimo Aparo, zamjenik gospodina Rafaela Grosija, dolazio je u Iran u proteklih nekoliko sedmica i imali smo konstruktivne i produktivne pregovore. Takođe smo pozvali Grosija da uskoro dođe i posjeti Iran”, rekao je Amir-Abdollahian za CNN. “Stoga je naš odnos sa IAEA-om na pravom, prirodnom putu.”
Prošle godine Iran je uklonio svu opremu IAEA-e koja je prethodno bila instalirana za nadzor i praćenje aktivnosti vezanih za nuklearni sporazum, formalno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA).
Taj potez je imao "štetne implikacije na sposobnost IAEA-e da osigura miroljubivu prirodu iranskog nuklearnog programa", navodi se u izvještaju IAEA.
Glasnogovornik američkog State Departmenta u utorak je rekao da izvještaj IAEA potencijalno predstavlja "veoma ozbiljan razvoj događaja".
„U bliskom smo kontaktu sa našim saveznicima i partnerima u Evropi i regionu dok čekamo dodatne detalje od IAEA o ovom potencijalno veoma ozbiljnom razvoju događaja“, dodao je portparol.
Zamjenik ministra odbrane za politiku Colin Kahl rekao je u utorak da je "nuklearni napredak Irana od kada je Trumpova administracija povukla SAD iz nuklearnog sporazuma iz 2015. "bio izvanredan," dodajući da bi 2018., kada su se SAD povukle, "bilo potrebno Iranu je potrebno oko 12 mjeseci da proizvede jedan fisijski materijal u vrijednosti jedne bombe.”
„Sada bi to trajalo oko 12 dana“, rekao je.
Više od godinu dana indirektnih pregovora između SAD i Irana u pokušaju da se obnove nuklearni sporazum iz 2015. srušili su se u septembru 2022. Tenzije između dvije zemlje su se samo pogoršale nakon što je Iran ugušio proteste širom zemlje kod kuće, i dok je Teheran isporučivao Rusiji bespilotne letjelice u rat u Ukrajini.
Kahl je u utorak rekao da je sporazum "na ledu".