Iranske bespilotne letjelice kamikaze korištene u najnovijim napadima na ukrajinske gradove pune su evropskih komponenti, navodi se u tajnom dokumentu koji je Kijev poslao svojim zapadnim saveznicima u kojem se poziva na rakete dugog dometa za napad na proizvodne lokacije u Rusiji, Iranu i Siriji.
U dokumentu na 47 stranica koji je ukrajinska vlada dostavila vladama G7 u augustu, a u čiji je uvid imao Guardian, tvrdi se da je u prethodna tri mjeseca bilo više od 600 napada na gradove koristeći bespilotne letjelice (UAV) koje sadrže zapadnu tehnologiju.
Prema listu do kojeg je došao Guardian, 52 električne komponente koje su proizvele zapadne kompanije pronađene su u dronu Shahed-131 i 57 u modelu Shahed-136, koji ima domet leta od 2.000 km i brzinu krstarenja od 180kmh.
Pet evropskih kompanija, uključujući poljsku podružnicu britanske multinacionalne kompanije, imenovane su kao originalni proizvođači identifikovanih komponenti.
“Među proizvođačima su kompanije sa sjedištem u zemljama koalicije za sankcije: Sjedinjenim Državama, Švicarskoj, Nizozemskoj, Njemačkoj, Kanadi, Japanu i Poljskoj”, navodi se.
Prema dokumentu, Iran je već diverzificirao svoju proizvodnju korištenjem sirijske fabrike koja isporučuje u rusku luku Novorosijsk, ali se proizvodnja dronova premješta u Rusiju, u centralnu tatarsku regiju Alabuga, iako Teheran i dalje isporučuje komponente .
U njemu se navodi da iranska vlada pokušava da se "ogradi od isporuke oružja Rusiji" i da "ne može da se nosi sa ruskom potražnjom i intenzitetom upotrebe u Ukrajini".
Među prijedlozima za akciju zapadnih saveznika Ukrajine su "raketni udari na proizvodne pogone ovih bespilotnih letjelica u Iranu, Siriji, kao i na potencijalno proizvodno mjesto u Ruskoj federaciji".
U dokumentu se nastavlja: „Ovo gore mogu izvršiti ukrajinske odbrambene snage ako partneri obezbjede neophodna sredstva za uništenje.
Nema nagovještaja o bilo kakvom prekršaju zapadnih kompanija čiji su dijelovi identifikovani. “Proizvodnja iranskih bespilotnih letjelica se prilagodila i uglavnom koristi dostupne komercijalne komponente, čija je nabavka slabo ili uopće ne kontrolirana”, navodi se.