Majka i dijete

Privatni vrtići u KS poslali pismo premijeru Nenadiću

Udruženje privatnih predškolskih ustanova Kantona Sarajevo je danas uputilo pismo premijeru Kantona Sarajevo Mariju Nenadiću i nadležnom ministru Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo Anisu Kriviću sa zahtjevom za donošenje hitnih mjera za ublažavanje krize zbog širenja koronavirusa u BiH i susjednim zemljama, te utjecajima novonastale situacije na predškolski odgoj i obrazovanje.

Obraćamo Vam se ispred Udruženja privatnih predškolskih ustanova Kantona Sarajevo (UPPKS) koje je osnovano 2009. godine. UPPKS je strukovna organizacija privatnih predškolskih ustanova koje, u skladu sa Okvirnim Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju u Bosni i Hercegovini i Zakonom o predškolskom odgoju i obtrazovanju u Kantonu Sarajevo, obavljaju djelatnost od posebnog društvenog značaja i koji trenutno broji 23 predškolske ustanove (http://vrtic.ba/). Naše članice pružaju usluge smještaja, odgoja i obrazovanja za 2670 djece (po zadnjem Izvještaju Prosvjetno-pedagoškog zavoda KS) odnosno 49% od ukupnog broja djece uključene u cjeloviti razvojni program, te upošljavaju oko 350 radnika. Sve naše članice, predškolske ustanove, su upisane u poseban registar Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo i u sudski registar.

Razlog zbog kojeg Vam se obraćamo je u vezi sa situacijom povezanom sa opasnostima širenja epidemije izazvane Korona virusom, zbog koje smo, kao i većina naših privrednih subjekata posredno i neposredno pogođeni. Kao što Vam je poznato, sve predškolske ustanove su dana 13. marta tekuće godine od Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo zaprimile Naredbu o obustavi rada predškolskih ustanova na području Kantona Sarajevo i to na period od najmanje 15 dana. Plašimo se da će taj period biti i duži, te sve predškolske ustanove strahuju od posljedica koje će se odraziti na njihovo finansijsko poslovanje. Tu prije svega mislimo na radnike, kao njihov najvažniji resurs, ali i na izvršavanje svih ostalih obaveza koje kao pravni subjekti moraju poštovati i ispunjavati. Dakle, cilj nam je isti, zadržati radna mjesta i održati poslovanje tokom i nakon ove krize. Radnici u predškolskim ustanovama su većinom odgajatelji – profesori predškolskog odgoja, koji su kao stručni kadar već dugo godina deficitaran kadar u Kantonu Sarajevo, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini, što svakoj našoj članici predstavlja dodatni problem. Nažalost, predškolske ustanove nisu u mogućnosti organizirati on-line nastavu kao u osnovnim školama, a kako isti svoje prihode ostvaruju isključivo od direktnih uplata od korisnika svojih usluga tj. roditelja djece koja borave u njihovim objektima, svjesni smo da će, zbog obustave rada, prihodi biti drastično smanjeni ili potpuno prekinuti, čime će biti dovedeno u pitanje isplata plaća radnicima, plaćanje doprinosa i poreza ali i drugih tekućih obaveza odnosno općenito u pitanje će biti dovedena njihova likvidnost poslovanja. Strahujemo da će posljedice biti veoma teške za naše članice, predškolske ustanove, a u skladu s tim i za njihove radnike. Nažalost, naše članice, nemaju nikakve dodatne finansijske potpore od strane obrazovnih vlasti u Kantonu Sarajevo, te su ovoj trenutnoj situaciji, kao i drugi privredni subjekti, prepušteni sami sebi. Stoga očekujemo od Vlade Kantona Sarajevo i Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, da poduzme konkretne mjere i pravne postupke kojim će se zaštiti radna mjesta uposlenika u segmentu predškolskog odgoja i obrazovanja čiji su osnivači fizička i druga pravna lica ili neke druge aktivnosti u cilju smanjenja štete koju će sve naše članice pretrpiti zbog prekida poslovnih aktivnosti.

Temeljem Naredbe o obustavi rada predškolskih ustanova na području Kantona Sarajevo i produženog boravka u osnovnim školama u KS broj 11-34- 7669/20, naše članice – predškolske ustanove su pretrpile veliku materijalnu štetu zbog potpune obustave rada ne svojom krivicom, te su održale hitan sastanak dana 17.03.2020. godine na kojem su se usaglasile o sljedećim zahtjevima prema Vladi Kantona Sarajevo i Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade KS:

1. Donošenje Odluke o sufinansiranju boravka za svu djecu smještenu u predškolske ustanove – članice ovog udruženja pod istim uslovima kao i sufinansiranje boravka djece u javnoj ustanovi, bar za vrijeme trajanja obustave rada predškolskih ustanova shodno naredbi nadležnog organa Kantona Sarajevo;

2. U skladu sa Ugovorom o sufinansiranju boravka djece u predškolskoj ustanovi, isplatiti iznos sufinansiranja koji je ugovoren sa svakom predškolskom ustanovom, u tromjesečnom iznosu, unaprijed.

Ovo udruženje očekuje da će naprijed navedeni zahtjevi biti razmatrani u što kraćem roku na prvoj narednoj sjednici Vlade Kantona Sarajevo, te da će Vlada i resorno ministarstvo imati sluha za uposlenike i institucije koje su od naročitog društvenog značaja kao prvi i osnovni stepen odgoja i obrazovanja u Bosni i Hercegovni i Kantonu Sarajevo.

Clicky