Krakatau je nekada bio maleni otočić vulkanskog porijekla u Indoneziji.
Cijeli otok uništila je erupcija vulkana 1883., a upravo ta eksplozija koja se dogodila 26. i 27. avgusta, smatra se najrazornijom erupcijom ikad zabilježenom.
Od cijelog otočja koje se nalazilo na tom području, preostao je samo Rakatu.
Duboka, potmula tutnjava počela se iz vulkana širiti već u maju, a brodovi koji su onuda prolazili izvještavali su o eksplozijama koje su bile toliko glasne da su nekim mornarima pucali bubnjići.
Procjenjuje se da je ta erupcija bila 13.000 puta jača od eksplozije atomskih bombi kakve su bačene na Nagasaki i Hirošimu.
Pri erupciji je iz kratera vulkana izbačeno 25 kubičnih kilometara kamena, a kataklizmična eksplozija mogla se čuti u 3.600 kilometara udaljenom Alice Springsu prema istoku te na Mauricijusu koji je od vulkana udaljen 4.780 kilometara.
U toj erupciji, u avgustu 1883. poginulo je preko 36.000 ljudi dok je još desetak hiljada teško povrijeđeno.
U zrak je odletjelo oko 19 prostornih kilometara vulkanskog materijala. Oblak prašine digao se 80 kilometara uvis, a potom je godinama kružio oko Zemlje, prouzročivši smanjenje ljetnih temperatura i spektakularne zalaske sunca diljem svijeta.
Otok se potpuno urušio i pretvorio u prašinu, a na mjestu nekadašnjeg Krakataua nastao je novi vulkan Anak (dijete) Krakatau.
Kad je Krakatau eruptirao, urušio se ispod površine mora i stvorio podvodnu kalderu, odnosno veliki vulkanski krater, širok 6,4 km.
Godine 1927. oblak dima uzdigao se iz vode iznad kaldere, najavljujući nastajanje novog otoka. Do 1928. vulkanski otok Anak Krakatau nanovo je izbio na površinu. Novi period stalnih erupcija započeo je 1994.
U erupciji u decembru 2018. Anak Krakatau je izazvao tsunami u kojem je poginulo 430 osoba, a hiljade su povrijeđene.
More između Sumatre i Jave, kao i ostatak Indonezije, nalazi se na pacifičkom Vatrenom prstenu, geološki najkativnijem području Zemlje sa čestim erupcijama vulkana i potresima, piše Slobodna Dalmacija.