putinove metode

Princeza Kate je žrtva ruske zavjere. Ona je bila lagana meta

Istina je, kao što to često biva, bila manje čudna nego što su mnogi mislili.

Nakon sedmica mahnitih zavjera o tome zašto je Catherine, princeza od Velsa, toliko dugo bila izvan očiju javnosti, otkrila je razlog.

Dijagnosticiran joj je rak, bila je u ranoj fazi liječenja i odvojila je vremena da to kaže svojoj djeci.

Za Kate Middleton i njenu porodicu prošla su tri mjeseca bila kriza. Međutim, drugima su možda donijeli priliku...

Velika zbrka

"Imali ste uskovitlanu zbrku nagađanja, što je sjajno mjesto ako ste strani faktor i želite se uključiti. To je idealna situacija, stvarno", rekao je CNN-u Martin Innes, stručnjak za dezinformacije sa Unuverziterta Cardiff u Velsu.

Innes i njegov istraživački tim povezali su 45 naloga na društvenim mrežama koji su objavljivali lažne tvrdnje o britanskoj princezi s kampanjom dezinformacija povezanom s Kremljem.

Oni su ranije širili i zavjere o ruskom ratu u Ukrajini i francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu.

Motiv takvih kampanja, rekao je Innes, je "destabilizirati" zapadne antagoniste Rusije i "potkopati povjerenje" u njihove institucije.

Iz Cardiffa su pokrenuli su veliki istraživački program u vezi dezinformacija od 2018., a počeli su istraživati zavjeru protiv princeze Kate nakon što su vidjeli "neuobičajene obrasce u podacima o prometu i šiljke koji dolaze niotkuda".

"Nalozi nisu sami objavljivali izvorne postove, već su odgovarali i komentirali postove o o princezi od Velsa, predstavljali materijal o ukrajinskom ratu, ocrnjivali Ukrajinu ili slavili integritet ruskih izbora", rekao je Innes.

Obrazac ponašanja njegov je tim prepoznao od ruske grupe koju je njegov tim prije proučavao.

Grupa se naziva "Duppelganger", povezana s Kremljem, koja je ciljala publiku u Sjedinjenim Ameručkim Državama i Evropi, uključujući Ukrajinu.

Kampanja dezinformiranja

To je komercijalna kompanija s kojom je ugovoreno vođenje kampanja dezinformiranja, rekao je Innes.

Krajem 2022. Meta – vlasnik Facebooka i Instagrama – upozorio je da Doppelganger imitira glavne novinske kuće i stvara lažne članke.

Prošle je sedmice Ministarstvo finansija SAD sankcioniralo dvojicu Rusa i njihove firme za koje se vjeruje da su dio Doppelgangera, optuživši ih za vođenje “rasprostranjene mreže od preko 60 web-stranica” koje šire dezinformacije u ime ruske vlade.

Neke se zavjere mogu iznova stvoriti. Ranije ovog mjeseca, britanska ambasada u Moskvi bilo je prisiljeno demantirati bezosjećajne glasine o kralju Charlesu III koje su počele mahnito kružiti Telegramom i ruskim medijima.

Međutim, često grupa nastoji potaknuti priče koje već uzrokuju podjele. Glasine o Kate bile su posebno lake za kampanju, rekao je Innes, jer je velik dio zapadne javnosti već bio u zavjereničkom "mišljenju".

Kad je Kensingtonska palača u januaru objavila da je Kate bila podvrgnuta planiranoj operaciji abdomena, prva reakcija u Britaniji bila je više šok nego sumnja.

Izvan očiju javnosti

No, sa svakom sedmicom koji je provela izvan očiju javnosti, nagađanja su se sve više vrtjela.

Međutim, amatersko traganje po društvenim mrežama pretvorilo se u pravu zavjeru tek kada je palača objavila fotografiju Kate i njeno troje djece na Majčin dan.

Fotografija koja je trebala stati na kraj glasinama, umjesto toga ih je podgrijala. Brzo je uočeno nekoliko odstupanja na slici.

U roku od nekoliko sati, više globalnih novinskih agencija povuklo je sliku iz prometa, navodeći zabrinutost zbog manipulacije.

Sljedećeg jutra Kate je objavila izvinjenje:

"Kao i mnogi fotografi amateri, povremeno eksperimentiram s montažom."

Anna George, koja istražuje online dezinformacije na Oxford Internet Institutu, rekla je za CNN:

“Ruske dezinformacijske kampanje vole sijati zbrku oko toga kome vjerovati”.

Ssugerirala je da je ovaj "debakl" možda pružio temelj Kremlju da optuži britanske institucije za širenje lažnih vijesti.

Jača položaj Rusije

Historičar s Yalea Timothy Snyder dugo je tvrdio da ruski predsjednik Vladimir Putin održava vlast kroz "strateški relativizam".

Nesposoban ili nespreman učiniti vlastitu zemlju boljom unutrašnjom politikom, on se umjesto toga zadovoljava time da druge zemlje učini lošijima, jačajući položaj Rusije, a slabeći druge.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova "skočilo" je na promašaj s Kateinom fotografijom, rekavši da su se "britanski mediji i politički sistem spojili kako bi stvorili "ekosistem laži".

U oštrom saopćenju, ministarstvo je reklo da je princezina odsutnost iz javnog života "još jednom istaknula pokvarenu prirodu britanskog političkog establišmenta, temeljenu na njegovoj želji da u potpunosti kontrolira javno mnijenje putem manipulacije masovnih medija i lažnih vijesti".

Vrijeme zavjere prema princezi Kate također je bilo povoljno za Kremlj.

Došlo je upravo u trenutku kada je Putin osigurao peti predsjedničkim mandat na vlasti na režiranim izborima bez vjerodostojne opozicije.

Innes je rekao da su botovi nagomilali postove o Kateinom zdravlju s komentarima koji govore o legitimnosti glasovanja u Rusiji.

“Taktički gledano, ono što su pokušavali učiniti bilo je da njihove poruke o ruskim izborima i Ukrajini dođu u zapadnu medijsku ekosferu.

Ali, zašto je ovo bila tako dobra priča za njih je zato što im je omogućila da postignu svoj strateški cilj da destabiliziraju Veliku Britaniju i njegove zapadne saveznike”, rekao je on.

Clicky