Ako u frižideru imate višak sira, nemojte ga nikako bacati. Možete ga iskoristiti tako da ga naribate i zamrznete.
Prije zamrzavanja sir naribajte, jer će se, ako ga zamrznete u obliku u kojem je inače, mrviti.
Kad ga trebate, samo ga dodajte iz zamrzivača u umak da biste mu dali dodatnu aromu. On u zamrzivaču može biti najviše pola godine. Za nekoliko sati bit će kao nov.
Nakon pakiranja u vrećice za zamrzavanje obavezno istisnite zrak da se hrana ne bi isušila ili izgubila okus i aromu. Naznačite i datum zamrzavanja. Ako se sir stvrdnuo ili sasušio, nemojte ga bacati. Stavite ga u posudu i prelijte mlijekom.
Preporučujemo da se držite tvrdih ili polutvrdih sireva kada je u pitanju zamrzavanje. I da ih koristite u receptima koji zahtijevaju naribani, izmrvljeni ili nasjeckani sir koji će se topiti.
Dobri sirevi kandidati za zamrzavanje uključuju:
- Cheddar
- Monterey Jack
- Švicarac
- Provolone
- Djelomično obrana mozzarella s malo vlage
- Parmezan
- Gouda
Iz historije
Sir je mnogima neizostavni dio jelovnika. Neki su za njega spremni izdvojiti pravo bogatstvo, a jede se u svim oblicima. Vjeruje se da je prvi sir stvoren oko 3000. godine pr. Kr., odnosno nakon što su pripitomljene prve ovce, a to je bilo u Centralnoj Aziji.
Prvi zapis o siru datira iz 2000. godine pr. Kr. u Egiptu, a tadašnji sirevi bili su poput feta sira. Najčešće se prave od kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka, ali postoje i oni od devinog. Iako se sir najčešće povezuje s Italijom i Francuskom, najviše podvrsta sira imaju Britanci.