Svijet

Prije pet godina na Malti je ubijena antikorupcijska novinarka: Na suđenju došlo do velikog preokreta

Prije pet godina na Malti je ubijena antikorupcijska novinarka. Njeno ime je bilo Daphne Caruana Galizia. Protestima na Malti u nedjelju je obilježena godišnjica njene smrti. Caruana Galizia, antikorupcijska novinarka, ubijena je autobombom, a protesti su odrđani dva dana nakon što su dvojica braće priznala ubistvo i dobila zatvorske kazne od 40 godina.

Skandirali su: "Daphne je bila upravu"

Mnogi od učesnika protesta nosili su fotografije Caruane Galizije i malteške zastave. Skandirali su: "Daphne je bila upravu" i "Želimo punu pravdu".

Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola, koja je s Malte, položila je cvijeće na mjestu eksplozije blizu doma Caruane Galizije u društvu Daphneina supruga, njena tri sina i Marije Falcone, sestre italijanskog sudije Giovannija Falconea koji se borio protiv mafije i koji je usmrćen autobombom 1992. godine.

Metsola je obećala da će nastaviti podržavati nezavisno novinarstvo. Rekla je da je Caruana Galizia bila "Žena od čelika, jer je bila žena od principa. Žena koja je mogla raspoznati ispravno od pogrešnog."

"Odgovorni smo da radimo za vrijednosti za koje je tako naporno radila. Ovo je također odgovornost malteške države", dodala je.

Nezavisna javna istraga nakon ubistva otkrila je da država snosi odgovornost jer je stvorila kulturu nekažnjavanja.

Na protestima nisu bili prisutni predstavnici vlade. Međutim, premijer Robert Abela rekao je ranije da je smrt Caruane Galizije mračna epizoda "iz koje moramo naučiti". Rekao je da je vlada odlučna da se pravda zadovolji u cijelosti.

Biznismen Yorgen Fenech mozak iza ubistva

Braća Alfred i George Degiorgio prvo su se izjasnili da nisu krivi. Ali nakon duže pauze njihovi advokati rekli su da su pristali priznati krivicu u zamjenu za blažu kaznu. U iznenadnom preokretu na prvi dan suđenja, Alfred i George Degiorgio priznali su u petak ubistvo. Svaki je osuđen na 40 godina zatvora.

Advokat dvojice braće rekao je da muškarci traže pomilovanje u zamjenu za otkrivanje "svega što znamo o drugim ubistvima, bombama i zločinima".

Sudionik zločina, Vincent Muscat, je 2021. godine priznao svoju ulogu u Daphneinoj smrti u zamjenu za informacije i služi petnaestgodišnju zatvorsku kaznu, prenosi Jutarnji.

Biznismen Yorgen Fenech, za kojeg se smatra da je mozak iza ubistva, optužen je za saučesništvo. On čeka suđenje. Izjasnio se da nije kriv.

Fenech je vodio kompaniju koja je kontroverzno dobila vladin ugovor da izgradi novu elektranu 2014. godine.

Izvlačenja novca preko firmi u Panami

Caruana Galizia je otkrila postojanje kompanije koja je navodno trebala izvući sredstva preko firmi registriranih u Panami. One su pripadale tadašnjem ministru energetike Konradu Mizziju i predstojniku vladinog ureda Keithu Chembri.

Nije predočen dokaz da je novac mijenjao ruke.

Istraga Reutersa nakon njezine smrti ustanovila je da je kompanija 17 Black pripadala Fenechu.

Fenechovo uhićenje u novembru 2019. godine dovelo je do ostavke Schembrija i premijera Josepha Muscata. Obojica negiraju upletenost u smrt novinarke i još nisu procesuirani.

Caruana Galizia (53) bila je poznata istraživačka novinarka na Malti. Njezino ubistvo 16. oktobra 2017. godine otvorilo je pitanje o vladavini prava u najmanjoj državi članici Evropske unije.

Clicky