Američki ljekari preporučili su da aspirin, kao prevenciju srčanog udara, uzimaju samo osobe koje su već imale srčane smetnje i / ili operacije na srcu.
Kod ostalih, konzumiranje ovog popularnog lijeka moglo bi izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
Kako prenosi CNN, najnovija studija, koja je analizirala 67 istraživanja, pokazala je da konzumiranje aspirina, doza manja od 325 miligrama dnevno, ne pomaže srcu, ali da šteti krvnim sudovima.
CNN ističe da su ljekarska udruženja SAD i Velike Britanije već ranije upozorila da se aspirin ne treba uzimati preventivno, ako za to nema razloga
Sada se ističe da su osobe koje to rade izložene pucanju krvnih sudova u mozgu i probavnom traktu.
„Korištenje male doze aspirina uzrok je 17 posto kardiovaskularnih događanja, poput srčanog ili moždanog udara. Isto tako, 47 posto je veći rizik od krvarenja u gastro-traktu i 34 posto krvarenja u lobanji", prenosi CNN.
Lee Smith i Anglia Ruskin, autori studije, u emailu poslatom CNN-u poručuju da „njihov rad potvrđuje da nema dokaza da aspirin pomaže zdravim ljudima u prevenciji oboljenja srca".
Njih dvoje dodaju i da nema dokaza da aspirin prevenira izbijanje raka.
No, kažu i da su svjesni da milioni Amerikanaca uzimaju preventivno ovaj lijek usprkos preporuka naučnika.
Smith i Ruskin naglašavaju da treba prestati pušiti, te smršati, biti fizički aktivan koliko organizmu treba i ne „kljukati" se nepotrebnim tabletama, ma koliko popularne one bile.
Aspirin je poznat i potvrđen kao jedan od najboljih lijekova kod glavobolja, prehlada, gripe...