Prevare su u 2022. godini oštetile ljude širom svijeta za više od trilion dolara.
Revolut, globalna finansijska aplikacija s više od 40 miliona korisnika širom svijeta te više od 400 hiljada u Hrvatskoj, objavila je prvi izvještaj o finansijskom kriminalu i sigurnosti potrošača.
Cilj je izvještaja, koji se temelji na opsežnom internom istraživanju i analizi podataka, rasvijetliti rastuću industriju prevara na globalnom nivou i pružiti jasna upozorenja u cilju zaštite korisnika.
Prevare su u 2022. oštetile ljude širom svijeta za više od trilion dolara u 2022. godini, prema GASA-i, a Revolutovi podaci pokazuju da je fenomen nastavio rasti u 2023.
Lani je Revolutov patentirani sustav za otkrivanje prevara, koji se temelji na strojnom učenju i AI, spriječio potencijalne prevare u iznosu od 550 miliona eura.
Prijevare s karticama čine 98 procenata svih slučajeva pjevare, s uobičajenim taktikama koje uključuju i pokušaje krađe identiteta.
Fizičke krađe, iako čine 1 posto slučajeva prevare, dovele su do 39% svih gubitaka.
Prevare s lažnim poslovima porasle su više od 1.200 posto tokom 2023., ciljajući na mlade pojedince koji traže prilike za zaposlenje.
Investicijske prevare su skočile za 142% i većina ih je vezana uz kriptovalute. Čak 63% prijavljenih prevara čine one pri kupovini, uz manje od 15% ukupno ukradenih sredstava, prenosi Poslovni dnevnik.