Kako objašnjavaju pedijatri, ako dijete zaostaje u razvoju, to znači da nije steklo vještine ili doseglo prekretnice koje se očekuju od djece njegove dobi. Većina zastoja u razvoju s vremenom će se riješiti sama od sebe. Uz usluge rane intervencije, dijete bi trebalo moći sustići svoje vršnjake i ostvariti svoj puni potencijal, donosi Cleveland klinika.
Kada je riječ o vrstama zastoja u razvoju, kašnjenja se usklađuju s područjima razvoja djeteta. To uključuje:
- kognitivne (misaone) vještine: Kognitivne vještine uključuju razmišljanje, učenje i razumijevanje informacija. Dijete s kognitivnim kašnjenjem može imati problema s praćenjem uputa ili rješavanjem problema.
- društvene i emocionalne vještine: Ove vještine uključuju slaganje s drugima, izražavanje osjećaja i sposobnost komuniciranja potreba. Dijete sa socijalnim ili emocionalnim kašnjenjem može se boriti s razumijevanjem društvenih znakova, razgovorom ili suočavanjem s promjenama u rutini.
- govorne i jezične vještine: Govorne i jezične vještine uključuju korištenje i razumijevanje jezika. Dijete s kašnjenjem govora i jezika može imati poteškoća u izgovaranju riječi ili razumijevanju onoga što drugi govore.
- finu i grubu motoriku: Ove vještine uključuju sposobnost koordinacije malih (finih) i velikih (grubih) mišića. Dijete s usporenom finom motorikom može imati problema s držanjem predmeta u rukama ili s bojanjem i pisanjem. Dijete s velikim motoričkim zaostatkom može imati poteškoća s prevrtanjem, sjedanjem ili hodanjem.
No mnoge roditelje zanima kako mogu prepoznati da njihovo dijete ima problema s razvojem, odnosno zaostatkom u razvoju. Kako objašnjavaju stručnjaci, simptomi kašnjenja u razvoju djeteta razlikuju se ovisno o njegovoj vrsti, a oni mogu biti sljedeći:
kašnjenja u okretanju, sjedenju, puzanju i hodanju
problemi s finom motorikom
problemi s razumijevanjem onoga što drugi govore
problemi s rješavanjem problema, sa socijalnim vještinama te problemi s govorom
poteškoće s pamćenjem stvari
nemogućnost povezivanja radnji s posljedicama.