Region

Predstavnik EU potvrdio: Kosovo i Srbija postigli dogovor!

"Imamo dogovor, sa velikim zadovoljstvom mogu da saopćim da su se Kosovo i Srbija uz posredovanje EU dogovorili o mjerama da se izbjegne dalja eskalacija i da se u potpunosti koncentrišu na prijedlog za normalizaciju svojih odnosa", saopćio je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i sigurnost Josep Borrell.

Glavni pregovarači Srbije i Kosova, Petar Petković iz Beograda i Besnik Bislimi iz Prištine, borave u Bruxellesu. Tu se sastaju sa Miroslavom Lajčakom, specijalnim predstavnikom EU za dijalog, prenosi RSE.

Borrell je naveo da će Srbija prestati da izdaje registarske tablice sa nazivima gradova Kosova. S druge strane, Kosovo će obustaviti daljnje radnje u vezi sa preregistracijom vozila.

„Pozvat ću strane u narednim danima da razgovaraju o narednim koracima“, naveo je Borrell.

Doći do rješenja

Lajčak je napisao na Twitteru da se iskreno nada da će se ovoga puta doći do rešenja.

"Danas sam domaćin glavnim pregovaračima Kosova i Srbije, u nastavku našeg sastanka na visokom nivou.

Iskreno se nadam da ćemo danas uspjeti da pronađemo rješenje za deeskalaciju tenzija na terenu i rad na normalizaciji odnosa. Razgovori su u toku", poručio je Lajčak.

Glavni pregovarači su prekinuli susret nešto poslije 17 sati i prešli na pauzu, zarad, kako je rečeno, "konsultacija sa glavnim gradovima".

Povratak za pregovarački stol

Očekivalo se da se ponovo vrate za pregovarački sto kad budu spremni u toku večeri.

Prema portparolu Evropske unije, Petru Stani, cilj susreta glavnih pregovarača je "konačno pronaći izlaz za sadašnju situaciju u evropskom duhu".

"Nakon sastanaka glavnih pregovarača obično slijede sastanci na visokom nivou kad god su glavni pregovarači u mogućnosti da se dogovore o bilo čemu", podvukao je Stano.

Glavni pregovarači dolaze u evropsku prijestolnicu samo dva dana nakon neuspjele runde dijaloga na najvišem političkom nivou.

Za krah susreta koji je održan 21. novembra Josep Borrell je odgovornost prebacio na premijera Kosova Albina Kurtija.

Kosovske vlasti su bile najavile za 21. novembar početak izdavanja novčanih kazni za vlasnike vozila sa srpskim registracijama. EU i Sjedinjene Američke Države su u više navrata tražili od zvanične Prištine da odluku odloži na deset mjeseci, što su kosovske vlasti odbile.

Međutim, po povratku iz Bruxellesa šef kosovske vlade Kurti je saopćio da odlaže početak izricanja novčanih kazni za 48 sati nakon što je to od njega zatraženo od američke strane.

Amerikanci bili razočarani

SAD je poput EU izrazio razočarenje što lideri Kosova i Srbije nisu uspjeli da se dogovore sa visokim predstavnikom EU Borrellom o rješenju aktuelne krize na Kosovu.

Tenzije na relaciji Priština Beograd su nastale upravo zbog registarskih tablica. Evropska unija je u više navrata ocijenila da se radi o "najozbiljnijoj krizi od 2013 godine".

Tablice koje izdaju srpski organi su za Kosovo ilegalne. No, do su sada tolerisane u četiri opštine sa srpskom većinom na sjeveru. Odnosno, u Sjevernoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.

Za Beograd i Srbe na sjeveru Kosovu nisu prihvatljive RKS (Republika Kosovo) tablice, na kojima insistira Vlada Kosova.

Situacija se zakomplikovala nakon što su 5. novembra pripadnici srpske zajednice na sjeveru napustili kosovske institucije, protiveći se odluci Vladi Kosova o preregistraciji vozila.

Kosovo i Srbija su u okviru dijaloga, 2011. i 2016. godine postigle dogovor o slobodi kretanja. To je podrazumijevalo i preregistraciju registarskih tablica sa srpskih na kosovske.

Clicky