Krajem prošle sedmice Vijeće Evropske unije donijelo je odluku o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU i to nije bio "mačiji kašalj", jer je to bio dugotrajan proces, rekla je predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola tokom obraćanja zastupnicima Državnog zbora (parlamenta) Slovenije na zasjedanju u Ljubljani.
"To nam je u velikoj mjeri uspjelo zahvaljujući zasluzi i predanosti Slovenije u posljednjem desetljeću. Slovenija je zemlja koja je najtežim vremenima pokazala odlučnu spremnost odbrane naših interesa, ali i odigrala veoma značaju ulogu u približavanju regije Zapadnog Balkana Evropskoj uniji", naglasila je Metsola.
Predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola obraća se slovenskom parlamentu i odgovara na pitanja zastupnika.
Već se sastala s predsjednicom Državnog zbora Urškom Klakočar Zupančič, a sastat će se i sa predsjednicom Slovenije Natašom Pirc Musar i slovenskim premijerom Robertom Golobom.
Kako je navedeno glavne teme razgovora slovenskog premijera i predsjednice Evropskog parlamenta bit će pripreme za evropske izbore, rat u Ukrajini i stanje na Bliskom istoku, s naglaskom na rat u Pojasu Gaze.
Roberta Metsola svoj je dvodnevni posjet započela u ponedjeljak, kada je na javnoj platformi "Pitaj predsjednicu" razgovarala s mladima i predstavnicima civilnog društva o izazovima s kojima se EU suočava, nadolazećim izborima i važnosti aktivnog građanstva.
Metsola je naglasila važnost izbora za Evropski parlament i potaknula birače da izađu na izbore 9. juna u Sloveniji.
Predsjednica Evropskog parlamenta boravi u posjeti Sloveniji u sklopu turneje po članicama EU uoči evropskih izbora.
Prošle sedmice posjetila je i Austriju, gdje je također pozvala na sudjelovanje na izborima za Evropski parlament.
Od 2004. godine, kada je Slovenija postala članica Evropske unije, na svim je evropskim izborima među državama s najnižom izlaznošću. Unatoč naporima da se birače privuče na biračka mjesta, odaziv se kretao između 28 i 29 posto, a najmanji, 24,55 posto, bio je 2014. godine. Time je Slovenija daleko ispod prosjeka u EU koji se od 2004. godine kreće između 42 i 50. postotaka.