Zdravlje

Predmeti s najviše mikroba: Nakon što ih dotaknete, obavezno operite ruke

Većina patogena su virusi ili bakterije koje mogu prouzrokovati infekcije od obične viroze, pa do životno ugrožavajućih bolesti. Iako postoje mjesta za koja je očito da su rasadnici mikroba poput kante za smeće ili ambulante te zahodske daske, mnogi nisu svjesni da mikrobi vrebaju sa svih strana. Ovo su mjesta na kojima ćete ih najčešće susresti.

  1. Kuhinjska slavina

Metalni dijelovi slavine su magnet za mikrobe, a posebno mrežica. Tekuća voda bakterijama omogućava dovoljno vlage za razmnožavanje. Voda sama po sebi nije sterilna, a ako slavinu i mrežicu dodirujete prljavim prstima, omogućavate razvoj mikroba. One se tokom vremena razmnožavaju i stvaraju tzv. biofilm. Na kraju, taj biofilm može biti dovoljno velik da se odlomi i padne na hranu koju jedete ili na posuđe koje koristite.

Očistite je: Jednom sedmično uklonite mrežicu sa slavine i uronite je u otopinu izbjeljivača. Kad je isperete i očistite, pustite vodu da teče još nekoliko minuta da se isperu ostaci hemikalija.

  1. Krpa za suđe

Sigurno vam je poznato da spužve za suđe mogu biti dom za brojne mikrobe, ali i krpe za suđe su jednako problematične. Na njima se može pronaći i bakteriju E. coli. Krpom obično brišemo nešto što se prolilo, a zatim je ponovo koristimo prije pranja. To može pomoći u širenju bakterija.

Očistite ih: Za čišćenje pulta i prolivene tekućine koristite papirnate ubruse, a krpom brišite samo tek oprano suđe. Najmanje dvaput sedmično operite krpe u vrućoj vodi i izbjeljivaču.

  1. Tastatura - Općenito, bakterije koje žive na našoj koži, noktima te rukama vjerovatno će se prenijeti i na tastaturu. Širenju bakterija će doprinijeti i ako jedete iznad tastature. Od 25 tastatura koje analizirali u studiji, njih 96 posto bilo je kontaminirano bakterijama. Očistite je: Vlažnom maramicom koja sadrži dezinficijens prebrišite tastaturu jednom sedmično. Čistite je redovno, a budite pažljivi oko dijelova između tipki. Pomaže i ako perete ruke prije nego što koristite tastaturu.
  2. Mobitel

Mobilni telefon nerijetko ćemo odložiti na mjesta koja nam se čine prikladnima. No istraživanja pokazuju da time doprinosimo širenju bacila. Mnogi uređaji su u kožnim ili plastičnim maskicama, a to bakterijama omogućava dovoljno procijepa i mjesta za razmnožavanje.

Očistite ga: Prije svega pažljivo odlažite uređaj, posebno u javnim zahodima. Najbolji način je redovno ga brisati tkaninom od mikrofibre.

  1. Otirač

Na ulaznim vratima otirač je odličan za vaše goste, ali i za bakterije koje dolaze na potplatama njihovih cipela. Studija u časopisu Anaerobe otkrila je da od 30 uzoraka, većina sadrži bakteriju Clostridium difficile koja uzrokuje proljev, temperaturu i bolove u stomaku. Češće se nalazi na cipelama nego na površinama u toaletu i kupatilu. Kad se bakterije udomaće u otiraču, nije ih problem prenijeti ni u stan svaki put kad pređete preko njega.

Očistite ga: Svake sedmice naštrcajte dezinfekcijsko sredstvo preko otirača. Cipele izujte kod vrata, a izbjegavajte na otirač položiti vrećice i namirnice nakon kupovine.

  1. Usisavač

Usisavači, njegove četke i vrećice su idealni za bakterije. Usisavanjem uvlačite ne samo bakterije, nego i ostatke hrane i tako stvarate plodno tlo za njihovo razmnožavanje. Prašina koja nastaje čestice vraća u zrak koji udišemo, a te čestice sadrže bakterije i plijesan.

Očistite ga: Često mijenjajte vrećicu za usisavač i to činite na otvorenom kako biste izbjegli oblak bakterija koji se pritom podiže. Kod kupovine vrećica birajte one s antibakterijskim premazom. Kod usisavača koji ne koriste vrećice očistite unutrašnjost izbjeljivačem i pričekajte da se osuši prije nego što ponovo sastavite aparat. Ako se borite s alergijama, investirajte u antialergijske usisavače.

  1. Upravljačka ploča u automobilu

Upravljačka ploča u automobilu je drugo najčešće mjesto kontaminirano bakterijama. Kad se vlaga i spore te bakterije uvuku u  ventilaciju, ona je izbacuje preko upravljačke ploče na kojoj se zadržavaju. Upravljačka ploča je mjesto na kojem ima puno sunca i topline, pa to pogoduje bakterijama.

Očistite je: Redovno vlažnim maramicama za dezinfekciju brišite unutrašnjost vozila. Posebno pažljivi budite u sezoni alergija koje uzrokuje plijesan.

  1. Spremnik za tekući sapun

Oko 25 posto spremnika za sapun u javim toaletima kontaminirano je fekalnim bakterijama. Iako se čini ironičnim da sapun privlači bakterije, upravo je to ono što su potvrdila istraživanja. Većinu tih spremnika niko nikad ne čisti, pa se prljavština nagomilava zajedno s bakterijama. Dodatno, spremnike dodirujemo prljavim prstima, pa stalno stvaramo nove bakterijske kulture ondje.

Očistite ga: Perite ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi.

  1. Kolica u trgovačkim centrima

Više stotina ljudi svakog dana dodiruje ručke na kolicima u trgovačkim centrima i dio njih sigurno to radi neopranih ruku. Univerzitet u Arizoni provelo je istraživanje na 85 kolica u trgovačkim centrima i otkrili su da sadrže više bakterija nego javni zahodi, uključujući bakteriju E. coli i salmonelu.

 

Clicky