Okrugli stol "Cestovna mreža Mostara i cijele Hercegovine - jučer, danas, sutra" održan je u Mostaru u organizaciji Alumnija Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru (GF SUM).
Direktor Cesta Federacije Bosne i Hercegovine Ljubo Pravdić istaknuo je kako je Hercegovina povezanija nego što je bila prije četiri godine.
"Hercegovina, kao i svi drugi dijelovi BiH, naslijedila je infrastrukturu iz bivšeg perioda, ali može se reći da je povezanija u odnosu na period od prije četiri godine. Kad pričamo konkretno o magistralnim cestama, Ceste FBiH u sklopu Programa modernizacije cesta u Federaciji izgradilo je potpuno novu cestu M17.3 Neum - Stolac okvirne dužine od 36 kilometara. Također, završili smo obilaznicu u Stocu, rekonstruirali smo neke bitne objekte, poput tunela Crnaja", kazao je Pravdić.
Na području Hercegovine, dodao je, trenutno se izvodi više projekata u nadležnosti JP Ceste FBiH.
"Tu bih prije svega naglasio južnu obilaznicu Mostara, trenutno je u fazi izgradnje tunel Novi koji košta oko 30 milijuna maraka s PDV-om, a dužina je oko 930 metara. Tunel bi trebao biti završen do studenog 2024. godine. Isto tako, preostat će nam samo oko tri kilometra do Rodoča, gradi se i sjeverna obilaznica kod Gruda, južna je davno započeta, kao i obilaznica kod Ljubuškog, radimo projektnu dokumentaciju za obilaznicu Čitluk. Znači mnogi projekti su u tijeku i Hercegovina je iz dana u dan sve povezanija, bar kada pričamo o magistralnim cestama", kazao je Pravdić.
Naglasio je kako su povezanost i dobra cestovna infrastruktura preduvjet za razvoj gospodarstva, turizma i svih ostalih aspekata kvalitete življenja, kako u Hercegovini, tako i u Federaciji, odnosno Bosni i Hercegovini.
Profesor na Građevinskom fakultetu SUM-a Ivan Lovrić kazao je kako je cilj ovog događaja analizirati postojeće stanje i pokušati doći do ideja kako ga unaprijediti.
"Prije dvije godine imali smo okrugli stol na sličnu temu, ali je bio isključivo stručni, za razliku od današnjeg, kada smo se fokusirali i na struku i na upravljački dio kako bismo analizirali postojeće stanje, da vidimo gdje smo i u smislu planiranja, projektiranja i izvođenja, pa da onda na neki način istaknemo ključne elemente kako bi i struka i upravljanje imali nekakve ulazne informacija kako i što dalje raditi", kazao je Lovrić.
Što se tiče prometne povezanosti Hercegovine, Lovrić smatra da se moglo i trebalo uraditi puno više.
"Cestovni promet i povezanost jako je važna kada govorimo o turizmu, ali za ovu regiju je također jako bitna i Zračna luka u Mostaru koja bi konačno trebala profunkcionirati u turističkom smislu, a u isto vrijeme to je preduvjet bilo kakvog gospodarskog razvoja. Što se tiče mosta u Počitelju, mislim da su tu mediji zakazali, uhvatili su se po stabilnost mosta nebitnog detalja umjesto da "dignu spomenik" inženjerima koji su završili Građevinski fakultet u Mostaru, koji su sposobni za puno toga i koji se tako dobro nose s ovako izazovnim problemima, tako da u smislu počiteljskog mosta vidim problem u medijima, a ne u samom mostu", kazao je Lovrić.
Suorganizatori današnjeg događaja bili su Federalno ministarstvo saobraćaja i komunikacija, Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona i Vlada Zapadnohercegovačkog kantona.