Politika

Potvrđeno: Njemačka kreće u ofanzivu. Šefovi diplomatija EU u ponedjeljak i o sankcijama za političare iz RS

Ono što su Raport i Politicki.ba najavili i zvanični je potvrđeno za Radio Slobodne Evrope (RSE).

Naime, objavili smo da će ministri vanjskih poslova zemalja članica EU u ponedjeljak (15. novembra) raspravljati o situaciji u BiH te o mogućim sankcijama za političare iz RS.

RSE tako navodi da iako neće biti usvojeni zaključci oko regiona, ministri će raspravljati oko ideja koje je pripremio kabinet visokog EU predstavnika za zajedničku vanjsku politiku i sigurnost, Josep Borell, a koja ima za cilj da se ojača prisustvo i angažovanje evropskih insitucija u regionu.

U pripremljenom dokumenu u koji RSE imao uvid se ocenjuje da je politička situacija na Zapadnom Balkanu u poslednjih par meseci “sve izazovnija”.

Spominje se produbljavanje političke krize u Bosni i Hercegovini, tenzije na sjeveru Kosova kao i međupartijske podjele u Crnoj Gori koje, kako se kaže “parališu politički sistem” u zemlji.

“Nesuglasice među zapadnobalkanskim partnerima koče sprovođenje regionalnih integracija”, navodi se u dokumentu koji će biti predmet rasprave na nivou evroskih ministara.

Šef evropske diplomatije najavljuje u dokumentu jačanje političkog angažovanja u regionu i s tim u vezi se u dokumentu spominje učestale posjete raznih ministara vanjskih poslova iz država EU, obavještavanje zemalja regiona oko diskusija koje se vode na nivou EU te da ċe se Borell sastati sa liderima regiona nakon rasprave koja ċe biti održana 15. novembra.

Prema saznanjima RSE, Njemačka je insistirala da Bosna i Hercegovina bude glavni fokus na raspravi. Diplomatski izvori su potvrdili da je iz Berlina najavljeno da bi šef njemačke diplomatije spomenuo mogućnost sankcija protiv politčara u bh. entitetu Republici Srpskoj koji izjavama i akcijama ugrožavaju Daytonski sporazum.

Međutim, kako je objašnjeno za RSE, pitanje sankcija je veoma kompleksno i zahtjeva široku raspravu unutar EU te konsenzus među državama članicama, stoga se na sastanku 15. novembra ne mogu očekivati odluke osim takozvanog „opipavanja terena” kako bi Brisel mogao reagovati ako Milorad Dodik, član predsedništva BiH, nastavi sa akcijama.

Na papiru koji je izradio Borellov kabinet se ocjenjuje da se politička situacija u BiH naglo pogoršala od ljeta.

"Neprihvatljiva, huškačka retorika koja dovodi u pitanje teritorijalni integritet, jedinstvo i suverenitet zemlje doprinijela je povećanju tenzija na terenu”, ističe se u dokumentu te dodaje da su državne institucije sada "efektivno blokirane".

U dokumentu šefova diplomatija zemalja članica EU se navodi da treba učiniti sve kako bi se očuvala stabilnost BiH.

„Prije svega, hitno je potrebno stvoriti odgovarajući prostor za rješenje zasnovano na dijalogu kako bi BiH napredovala na svom evropskom putu”, navodi se u dokumentu te dodaje da je neophodno nastaviti zajedničke napore na nivou EU i SAD, jer je bliska koordinacija veoma važna.

Clicky