spektakl

Potvrđeno je! Eksperiment laserske fuzije napravio je historijsku prekretnicu

Nuklearna fuzija uspješno je urađena prvi put u historiji

U decembru 2022., naučnici iz US National Ignition Facility objavili su historijsku prekretnicu: po prvi put, njihova laserski pokretana fuzijska reakcija bila je 'ujednačena', proizvodeći više energije nego što je potrošila.

Ali ovako velik napredak treba rigorozno provjeriti - a to može potrajati, piše Science Alert.

Važno je napomenuti da je niz radova koji detaljno opisuju eksperimentalni dizajn, tehnološki napredak i rezultate početne prodorne reakcije upravo prošao recenziju, što znači da su istraživači koji nisu bili uključeni u rad provjerili metode i nalaze kako bi provjerili iznose.

"Ovo postignuće kulminacija je više od pet desetljeća istraživanja i daje dokaz da je laboratorijska fuzija, temeljena na temeljnim principima fizike, moguća", pišu članovi tima Indirect Drive ICF (inertna confinement fusion) kolaboracije u prvom od pet papiri.

Nuklearna fuzija, ako se iskoristi i poveća, obećava obilan, neiscrpan izvor čiste energije bez emisija stakleničkih plinova fosilnih goriva ili radioaktivnog otpada nuklearne fuzije. Fuzija je spajanje dvaju ili više atoma u veći atom, uz oslobađanje energije u procesu.

Ove laboratorijske reakcije daleko su od komercijalnih aplikacija, oponašajući fuzijske reakcije koje pokreću naše Sunce i zvijezde u maloj mjeri. Bez Sunčeve mase koja bi omogućila nešto gravitacijskog gunđanja, metode spajanja atoma na Zemlji oslanjaju se na toplinu.

U slučaju ove posebne tehnologije fuzije, toplina se isporučuje putem snažnog bljeska svjetlosti. Eksperimenti uključuju bombardiranje kapsule koja sadrži mizernih 220 mikrograma goriva deuterija i tricija sa 192 lasera velike snage, što podiže tlak na 600 milijardi atmosfera i temperaturu na 151 milion °C.

Ovi uvjeti, koji daleko nadilaze one unutar Sunca, uzrokuju imploziju goriva, atome deuterija i tricija spajajući u helij i oslobađajući energiju.

U revolucionarnom eksperimentu iz decembra 2022., laseri su ispalili 2,05 megadžula (MJ) energije u gorivo, što je rezultiralo oslobađanjem od 3,15 MJ – tako da je otprilike 1,5 puta više energije proizvedeno reakcijom nego što je isporučeno u gorivo.

Unatoč obećanju čiste energije, naučnici također naglašavaju da nuklearna fuzija nije trenutno rješenje koje nam je potrebno za klimatsku krizu.

Komercijalna postrojenja za nuklearnu fuziju još su desetljećima daleko, kaže Aneeqa Khan, istraživačica nuklearne fuzije sa Univerziteta u Manchesteru, kada trebamo gotovo prepoloviti globalne emisije ugljika u sljedećih 6 godina – do 2030. – da bismo promijenili klimu.

Srećom, već imamo tehnologije obnovljive energije za to.

Clicky