Najveća bolnica u Gazi, Al-Shifa, postala je najnovije žarište u sukobu između Izraela i militantne gruper Hamas, koja kontrolira palestinsku enklavu.
Izrael tvrdi da Hamas vodi vojne operacije iz bolnice. Te su tvrdnje Sjedinjene Američke Države podržale u utorak – ali Hamas poriče optužbe.
Postoji nešto
Prema vojnom analitičaru Sky Newsa Michaelu Clarkeu, Hamas se "žešće borio za Al-Shifu nego za bilo koji drugi dio Gaze".
To sugerira da militanti izgleda misle da "ondje postoji nešto što moraju braniti". Međutim, Hamas insistira na tome da ne skriva oružje i kaže da bi pozdravio dolazak međunarodnog tima da ga pregleda, prenosi Sky News.
Kako je bolnica postala ključno bojno polje?
Bolnica ima historija nasilja između Izraelaca i Palestinaca.
Izgrađena je 1946. za vrijeme britanske vladavine, dvije godine prije nego što se Britanija povukla iz Palestine. Potom je 1967. Izrael je zauzeo i okupirao Gazu.
Sljedećih godina u blizini objekta je dolazilo do čestih sukoba. Godine 1971.
Times je izvijestio o pucnjavi između palestinskog militanta koji se sakrio ispod kreveta i patrole izraelske vojske koja je pretraživala bolnicu.
Dana 9. decembra 1987., početkom Prve intifade protiv izraelske okupacije, tokom koje je osnovan Hamas, Shifa - što na arapskom znači iscjeljenje - ponovo je uvučena u sukob.
Korišten i suzavac
U dvorištu kompleksa korišten je suzavac.
Godine 1994., snage sigurnosti vođe Palestinske oslobodilačke organizacije Yassera Arafata podigle su palestinsku zastavu iznad bolnice nakon što su Palestinci dobili ograničenu autonomiju u Gazi.
Hamas je zatim iznenađujuće pobijedio na izborima u Gazi 2006. godine.
Sljedeće godine, Hamas je inscenirao vojno preuzimanje Gaze, tjerajući Fatah, sekularnu grupu koja je dugo dominirala Palestinskim vlastima (čije je sjedište na Zapadnoj obali, još jednoj palestinskoj regiji unutar Izraela), iz enklave.
Tokom borbe za vlast, Fatahovi i Hamasovi borci bili su tretirani u Shifi pod uvjetom da neće nauditi jedni drugima.
Hamas od tada vlada Gazom, ali u bolnici rade medicinari koje plaćaju palestinske vlasti kojima dominira Fatah.
Šta je s pacijentima?
Postoji posebna zabrinutost za 36 beba, prema tamošnjem medicinskom osoblju koje je reklo da ne postoji jasan mehanizam za njihovo premještanje.
Troje od 39 tek rođenih beba već je umrlo, prema liječnicima.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je saopćila da je prije ovog sukoba u Gazi bilo 3500 bolničkih kreveta – ali sada ih se procjenjuje na 1.400.