Nacionalni institut za informacionu i komunikacionu tehnologiju (NICT) iz Japana uspeo je da ostvari rekord u prijenosu podataka.
Novi rekord u brzini prijenosa podataka sada iznosi 1,02 petabita u sekundi. U prijevodu, to predstavlja milion gigabita koji se svake sekunde pokreću niz liniju.
Istovremeno, pomenuta propusna moć je dovoljna kako bi se istovremeno prenosilo 10 miliona 8K video feedova, prenosi B92.
Istraživački tim istog instituta je prije blizu godinu tokom eksperimenata ostvarivao samo trećinu onoga što im je sada uspjelo, kada je u pitanju brzina prijenosa podataka.
Navodi se da je rekord postignut upotrebom mreže optičkih vlakana koja je veoma slična onoj koja se već koristi za aktuelnu infrastrukturu interneta. Istraživači ističu da će to olakšati buduću primjenu i nadogradnju kada su u pitanju pokušaji da se pomenute brzine načine standardom.
Tokom eksperimenta su korištena MCF vlakna i multipleksiranje talasnih dužina. To znači da se signali različitih talasnih dužina šalju istovremeno kroz liniju.
Druga inovacija je bila upotreba četiri jezgra, što je četvorostruko povećalo rute za prijenos podataka.
Pri tome su zadržani kablovi iste veličine kao što su oni iz standardne linije optičkih kablova. Istraživanje je objavljeno tokom CLEO 2022 međunarodne konferencije.