Mario Nenadić, novi je direktor Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine, entiteta u Bosni i Hercegovini, o čemu je Raport već pisao.
U utorak u Sarajevu održano je druženje s predstavnicima medija na kojem su predstavljene naredne aktivnosti UPFBiH, koje se direktno tiču i medijske industrije u Federaciji BiH i novi direktor Udruženja poslodavaca Federacije BiH.
Prioritetne aktivnosti u narednom periodu su smanjenje opterećenja cijena rada u cilju povećanja plata, ukidanje i smanjenje parafiskalnih nameta, smanjenje broja dana obaveza naknada plaće za vrijeme bolovanja koja pada na teret poslodavaca sa 42 na 15 dana, liberalizacija uvoza radne snage i poboljšanje poslovnog ambijenta.
Predsjednik UO UPFBiH Adnan Smailbegović kazao je kako osvrnuvši se na smanjenje opterećenja cijena rada u cilju povećanja plata kazao je kako se oni kao udruženje zalažu za povećanje standarda i plata radnika.
“Manje za povećanje minimalne plate jer mi mislimo da povećanje svih plata tek daje rezultat, a to da li će minimalna biti povećana za 10 do 20 KM je, ja bih rekao, dosta irelevantno za ovo sve skupa”, kazao je Smailbegović.
Osvrnuo se i na smanjenje broja dana obaveza naknada za bolovanje te kazao kako FBiH ima tri do 3,5 puta veći broj dana bolovanja od evropskog prosjeka.
”Evropski prosjek je 6,5 radnih dana, mi imamo 22 ili 23 dana, zavisno koji kanton. Definitivno se ovdje radi o zloupotrebi bolovanja i ovo smanjenje je jedna od mjera koja bi trebalo da smanji zloupotrebe“, kazao je Smailbegović.
Govoreći o liberalizaciji radne snage, kazao je kako mnogo radnika u određenim branšama nedostaje.
”Postoje potrebe i procjene da otprilike u ovom trenutku BiH nedostaje oko 30.000 radnika. Republika Srpska je tu napravila, ozbiljnije korake, kod njih su procedure dosta jednostavnije, laganije, oni već za 20 do 30 dana završe kompletnu proceduru. U Federaciji je to puno kompleksnije. Mislim da je to u najboljoj varijanti šest mjeseci do godinu”, kazao je Smailbegović.
Upozorio je kako bi ova situacija mogla dovesti do toga da veliki broj radnika ulazi “na crno“ i preko bh. entiteta Republike Srpske, gdje su procedure jednostavnije, s tim da će tada doprinosi ići u RS.
Smatra da vlasti trebaju harmonizovati ove procese.
Prema njegovim riječima, ciljevi udruženja su stvaranje uslova za povećanje plata, boljih uslova rada za radnike, smanjenje odlaska mladih i kvalifikovanih kadrova, opterećenja na privredu i stvaranje boljeg poslovnog ambijenta.
Odgovarajući na pitanja medija o povećanju minimalnih plata kazao je kako u ovom trenutku, pod ovim fiskalnim opterećenjima, opasno je podići minimalnu platu na 1.000 KM jer bi to moglo dovesti do ukidanja brojnih radnih mjesta.
”Morate uskladiti sve te veličine, da se radna mjesta održe. Taj skok s današnjih 570 na 1.000 KM, pod ovim uslovima, opterećenja, bi zaista bila previše. Neke branše mogu. Vjerovatno bi značajan broj firmi i radnih mjesta ostao. Ali, naše su procjene da bi najmanje 50.000 radnih mjesta bilo izgubljeno“, smatra Smailbegović.
Govoreći o uvezenoj radnoj snazi kazao je kako BiH na državnom nivou ima definirane kvote koje za ovu godinu variraju između 1.360 i 1.400, mada on vjeruje da su one i popunjene zbog nedostatka radne snage u pojedinim branšama.
”Ima značajan broj radnika 'na crno'. To možemo samo procjenjivati. Ne možemo reći koliko je, ali se to vidi“, kazao je Smailbegović navodeći primjer građevinskog sektora.
Dodao je kako postoje mnoge kompanije koje rade poslove od javnog interesa, a dozvole se dobijaju po kratkoj proceduri mimo kvota, ali da je riječ o nekoliko stotina radnika.
”Postoje neke procjene, da otprilike Bosna i Hercegovina u ovom trenutku treba blizu 30.000 radnika, vjerovatno negdje oko 20.000 Federacija i 10.000 RS. Glavne branše su građevina, industrija, tamo gdje se rade teži fizički poslovi, gdje se rade poslovi opasni za zdravlje, jednostavno naši ljudi više ne žele to da rade, vozači, ugostiteljski sektor, turistički sektor…“, kazao je Smailbegović.
Upitan da li se razlikuju radni uslovi za uvezenu radnu snagu i domaće radne snage, kazao je kako je poreski aspekt isti, kao i uslovi i zakoni.
“Ovdje se ne radi o uvozu radne snage zato da bi se dobio da bi se dobio jeftiniji radnik nego da ga uopće imate dostupnog u određenim kvalifikacionim strukturama”, kazao je Smailbegović.
Mario Nenadić, novi direktor UPFBiH, kazao je kako svoju ulogu vidi u unapređenju pozicija udruženja, politika i realizaciji propisa, odnosno svega što stoji pred udruženjem.
”Vidim svoju ulogu kao sad već direktora udruženja, u jačanju samog udruženja, realizaciji zaključaka naših upravljačkih struktura, upravnog odbora, skupštine… Mislim da su tu odnosi uredni, relacije s vlastima i sindikatima su uobičajene i svakako mislim da postoji ogroman prostor za njihovo unapređenje”, rekao je Nenadić.
Dodao je kako će insistirati i pokušati doprinijeti u okviru udruženja te pomoći vlastima na prikazivanju realnog stanja privredi, kreiranju propisa koji će doprinijeti unapređenju poboljšanog poslovnog okruženja u FBiH i cijeloj BiH, pojednostaviti procedure i učiniti ih transparentnim, omogućiti jednake uslove poslovanja svima.
”Ono što planiramo u udruženju raditi, to je nastavak aktivnosti i zaživljavanje rada poslovno-obrazovnog centra. Radi se o jednoj vrlo važnoj aktivnosti udruženja na jačanju struktura, formalnog i neformalnog obrazovanja odraslih“, kazao je Nenadić.
Do kraja godine namjeravaju vršiti pritisak na zaključivanje nedostajućih kolektivnih ugovora koji su pri isteku, ali pokušati unaprijediti ono što se tiče zakonodavnog okvira.
”Vidim udruženje kao važnog socijalno-ekonomskog partnera i mislim da smo na dobrom putu da kroz naše upravljačke strukture, kroz skupštinu i regionalnu organizaciju damo svaku vrstu doprinosa poslovnoj zajednici u čitavoj Federaciji i u BiH generalno“, kazao je Nenadić.
Dosadašnji direktor Mladen Pandurević zahvalio je na saradnji u proteklom periodu te dodao
Istakao je kako je došlo vrijeme ima lične interese, a ovaj posao zahtijeva maksimalnu posvećenost.
Dodao je kako su duži vremenski period tragali za adekvatnom osobom na ovoj poziciji i vjeruje da će udruženje u narednom periodu biti i bolje.