Nakon što su dobili dramatično više ponude za korištenje električne energije, poslodavci okupljeni u Udruženju poslodavaca FBiH najavili su pobunu, koja u vidu upozorenja, kreće sutra.
Kako je saopćeno, stotine kompanija održat će polusatnu obustavu rada.
"Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine organizira štrajk upozorenja polusatnom obustavom rada u stotinama privrednih društava u Federaciji BiH, zbog ugovora koje su privredni subjekti dobili od elektroprivreda iz FBiH, kojima im se cijena električne energije za naredni period povećava i 350 posto", navodi se u saopćenju.
Predsjednik ovog Udruženja Adnan Smailbegović jučer je kazao da situacija postaje neizdrživa te je najavio konkretne poteze.
"Ovo poskupljenje je negdje startalo od septembra značajnije. Danas je to već blizu 300%. To je nešto što značajan dio privrede ili neće izdržati ili će jako teško izdržati ili će izdržati sa posljedicama. Jedna od ideja koje razmatramo je da se ne potpišu ugovori sa Elektroprivredom za sljedeću godinu. Pojedinačno firme ako ne potpišu to znači da će ih EP isključiti. Ali ako mi na nivou Udruženja poslodavaca tu inicijativu usvojimo i ako 80-90% naših kompanija ne želi da potpiše ugovor onda to već može biti značajnije", rekao je Smailbegović.
Ono što je najavio danas se i ostvarilo. Poslodavci su saopćili da neće potpisivati nove ugovore sa Elektroprivredom BiH.
Poslodavci od Vlade FBiH traže da napravi konkretne korake kako bi zaštitila privredu u FBiH i sačuvala radna mjesta ali i firme od propadanja.
Direktor Elektroprivrede BiH Admir Andelija za Raport je kazao da se već razmatraju određena rješenja ove krize.
Na početku kaže da je za trenutno stanje kriv poremećaj na tržištu struje. Poznato je, naime, da cijene energenata divljaju posljednih mjeseci. Dakle, ne samo struje, nego i plina.
"Mi smo javno preduzeće i ja ne mogu sam odlučiti i tome. Elektroprivreda BiH ima softver koji pravi cijene tako što se u njega upišu parametri. Dakle to se radi po posebnoj metodologiji. Da bi promijenili metodologiju, Nadzorni odbor to mora odobriti i dati smijernice", navodi Andelija.
Kaže da je 'reper' kojim se vodi Elektroprivreda BiH Mađarska berza.
"I tu je haos. Ne samo tu, nego na svim berzama", ističe on.
Andelija ističe da nije samo BiH pogođena ovakvim stanje, ali da vlade drugih država reagiraju na određene načine.
"Svaka vlada vodi određenu zaštitničku politiku prema ugroženim kupcima. Kod nas su ugroženi samo veliki potrošači. Nisu dakle domaćinstva i manji potrošači", naveo je Andelija te dodaje da je svakodnevno u razgovorima s poslodavcima.
Mi smo ga pitali šta dalje odnosno kako riješiti problem?
"Formirana je radna grupa koja će uskoro objaviti prijedlog kako riješiti problem. Mi smo predložili ograničenje korištenja. Odnosno mi ćemo poslodavcima dati struju po manjoj cijeni, ali ćemo tražiti da se ona racionalnije koristi. Vlada će za to pronaći sredstva", navodi Andelija.
A do kada će ova situacija trajati?
"Prema prognozama do polovine iduće godine. Mada, znate da se niti jedna prognoza u ovoj koroni nije ostvarila".