S obzirom na to da se procjenjuje kako se neka od verzija Windows 10 nalazi na više od 70 posto računara širom svijeta, ovo bi za milione mogao biti, u najmanju ruku, problem koji moraju riješiti.
Najpopularniji operativni sistem na svijetu dobio je konačni rok trajanja. Tačnije, Microsoft je objavio konačni datum do kojeg će davati podršku za operativni sistem Windows 10.
Prema objavljenom ažuriranom planu proizvoda, trenutna verzija Windowsa 10, 22H2, koja je objavljena u oktobru 2022., ujedno je i posljednja koja će dobiti ažuriranje. Sva podrška za Windows 10 verzije Home, Pro, Enterprise i Education, uključujući i potencijalna sigurnosna ažuriranja, prestat će 14. listopada 2025. godine.
S obzirom na to da se procjenjuje kako se neka od verzija Windows 10 nalazi na više od 70 posto računara širom svijeta, ovo bi za milione mogao biti, u najmanju ruku, problem koji moraju riješiti.
Podsjetimo, Windows 10 izdani su 2015. godine i tad su iz Microsofta bili poručili kako se radi o "posljednjoj verziji Windowsa". No, zahtjevi tržišta i konkurencija potaknuli su ih da 2021. godine objave aktualnu verziju, Windows 11. Iako je najavljivana kao revolucionarna, "jedanaestica" se pokazala i najkontroverznijom zbog podrške za Trusted Platform Module. Radi se o čipu, modulu, koji je ili integriran u matičnu ploču računara ili se može dodatno ugraditi u CPU. Glavna mu je zadaća da zaštiti enkripcijske ključeve i korisničke vjerodajnice, kako bi povećao kibernetičku sigurnost.
Problem je što velik broj ljudi koristi starija računala ili računala bez TPM-a, zbog čega neće moći instalirati Windows 11 na njih.
Postoje tri potencijalna rješenja.
1) Kupite novi računar s Windows 11
Naravno, ovo nije rješenje za sve korisnike, ali ako koristite uređaj koji je stariji od pet godina i već primjećujete poteškoće u njegovom radu, možda biste zaista trebali razmisliti o kupovini novoga. Ne samo da ćete moći koristiti Windowse bez ikakvih poteškoća, već ćete biti mirni sljedećih barem, 5 godina.
2) Koristiti računar i Windows 10 dokle ide
Ovo je, vjerovatno, jedna od opcija na koju će se odlučiti najveći broj korisnika. No, treba upozoriti kako korištenje Windows 10 operativnog programa nakon prestanka Microsoftove podrške, povećava rizik od hakerskih napada, zaraza različitim zlonamjernim programima ili jednostavno problema u korištenju jer će druge firme (npr. banke) tražiti da imate ažuriran i aktualan operativni sistem.
3) Zaobići zahtjeve Windows 11
Iako postoje brojni načini kako zaobići zahtjeve koje Windows 11 postavlja da bi funkcionirao na nekom računalu (osim TPM-a), takve vratolomije ne garantiraju da će računalo zaista i funkcionirati. Iz Microsofta su već ranije upozorili da, zaobilaženje ključnih zahtjeva može rezultirati ne funkcioniranjem ključnih značajki, nemogućnošću sigurnosnih ažuriranja, a upitno je i održavanje samog računara.
Dakle, na korisnicima je da donesu odluku. Jer sat otkucava, a 14. oktobra 2025. godine se približava.