Cijene nafte porasle su danas na međunarodnim tržištima prema 93 dolara budući da je poticajna monetarna politika Kine zasjenila strah da bi visoka inflacija i troškovi energije mogli gurnuti svjetsku privredu u recesiju.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 97 centi nego u vrijeme zatvaranja na kraju prošle sedmice. Tada je iznosila 92.60 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 85 centi višoj cijeni, od 86.46 dolara.
Trgovci su se na početku sedmice fokusirali na mjere kojima kineska centralna banka nastoji poduprijeti privredu. Njihova privreda zakočena je strogom vladinom politikom nulte tolerancije na covid.
Banka je u ponedjeljak produžila rok otplate srednjoročnih kredita i zadržala kamatne stope na dosadašnjem nivou, drugi mjesec zaredom. Time signalizira da namjerava nastaviti s poticajnom monetarnom politikom.
Peking će istovremeno znatno povećati kapacitete za domaću opskrbu energijom i pojačati kontrolu rizika u opskrbi ključnim sirovinama poput ugljena, nafte, plina i struje. Potvrdio je to visoki dužnosnik uprave za energetiku.
Kineski statistički ured trebao bi ove sedmice objaviti podatke o trgovini i BDP-u u trećem tromjesečju. Izvještaj o privrednoj aktivnosti mogao bi pokazati oporavak u odnosu na prethodno tromjesečje. Ipak, godina bi mogla biti najlošija u gotovo pola stoljeća, napominje Reuters.
Značajniji rast cijena nafte zakočili su danas jaki dolar i očekivanja da bi američka centralna banka mogla ponovo snažno podići ključne kamatne stope.