Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica oštro pale, drugi dan zaredom, jer su ulagače obeshrabrili loši podaci o povjerenju potrošača, pa su ponovno oživjela strahovanja od recesije.
Dow Jones oslabio je 491 bod ili 1,56 posto, na 30.946 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,01 posto, na 3.821 bod, a Nasdaq indeks 2,98 posto, na 11.181 bod.
U 10 od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica jučer pale, a porasle su samo u energetskom sektoru, što se zahvaljuje rastu cijena nafte.
Nasdaq se, pak, našao pod najvećim pritiskom zbog znatnog pada cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Apple, Microsoft i Amazon.com, prenosi HRT.
Tržište se dobro držalo dok nisu objavljeni podaci o povjerenju potrošača. S obzirom na to da su slabi, ulagači su odmah krenuli s prodajom dionica, objašnjava Peter Tuz, predsjednik u tvrtki Chase Investment Counsel.
Izvještaj Conference Boarda pokazao je da je indeks povjerenja potrošača pao na najnižu razinu od februara prošle godine, dok su podaci o kratkoročnim očekivanjima dosegnuli najpesimističniju razinu u gotovo 10 godina.
To znači da bi ubuduće mogla oslabiti potrošnja, najvažniji pokretač rasta američke ekonomije. Zbog toga su ponovno oživjela strahovanja od recesije.
U jednom trenutku agresivna rasprodaja će prestati, no ne čini se da će to biti tako skoro, kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.
Prošloga su tjedna burzovni indeksi na najvećoj svjetskoj burzi snažno porasli, što je potaknulo nadu ulagača da je rasprodaja dionica završena. No, čini se da je to bila samo korekcija cijena, nakon njihova oštrog pada prethodnih mjeseci.
Tržište je već mjesecima pod pritiskom jer zbog visoke inflacije američka centralna banka agresivno povećava kamatne stope, a najavila je i daljnji rast kamata, s obzirom na to da se inflacija kreće na najvišim razinama u 40 godina.
A to će usporiti rast ekonomije, pa možda čak izazvati recesiju.