Poljski premijer Donald Tusk upozorio je da je Evropa u "predratnom razdoblju", ali da još uvijek ima "dug put" prije nego što bude spremna suočiti se s prijetnjom koju predstavlja Rusija.
“Rat više nije pojam iz prošlosti. Stvarno je i počelo je prije više od dvije godine. Najviše zabrinjava u ovom trenutku to što je moguć doslovno svaki scenarij.
Nismo vidjeli ovakvu situaciju od 1945. godine”, rekao je Tusk u intervjuu njemačkom listu Die Welt.
Počelo novo doba
“Znam da zvuči poražavajuće, pogotovo za mlađe generacije, ali moramo se naviknuti da je počelo novo doba: predratno. Ne pretjerujem; svakim danom postaje sve jasnije.”
Otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022., evropski čelnici i vojni zvaničnici sve su više zabrinuti da bi se sukob mogao preliti na druge zemlje na njenoj granici.
Ruski predsjednik Vladimir Putin više je puta negirao da Rusija namjerava napasti zemlje NATO-a.
Ruski rat preokrenuo je posthladnoratovski geopolitički poredak, prisilivši Evropu da ozbiljno shvati vlastitu odbranu nakon decenija smanjivanja vojnih budžeta i potaknuvši zemlje na njenoj granici da poduzmu drastičnije mjere, prenosi CNN.
Švedska i Finska nedavno su pristupile NATO-u – nešto što je do prije dvije godine bilo nezamislivo za dvije tradicionalno neutralne skandinavske zemlje.
Na Baltiku, Estonija i Litvanija povećale su budžete za odbranu daleko iznad minimalne obaveze NATO-a od 2% BDP-a.
A Moldavija, koja graniči s Ukrajinom i dugo je bila ranjiva na rusko uplitanje, na ubrzanom je putu prema Evropskoj uniji.
U međuvremenu, trijumvirat Francuske, Njemačke i Poljske - takozvani "Weimarski trokut" - predvodio je napore kontinenta da se ponovno naoruža i zaštiti od daljnje ruske agresije.
Tusk se vratio na vlast nakon prošlogodišnjih izbora i od tada pokušava vratiti Poljsku natrag na evropski put nakon gotovo desetljeća autoritarne vladavine pod populističkom strankom Pravo i pravda.
Poljska, stiješnjena između Njemačke i Rusije, odavno je svjesna važnosti snažne obrane.
Ove je godine vojni budžet Poljske iznosio više od 4% njenog BDP-a – duplo više od smjernice NATO-a. Također je primio milione Ukrajinaca koji su pobjegli od ruske invazije.
Krstareća raketa
Poljska je prošlog vikenda rekla da je ruska krstareća raketa, usmjerena na Ukrajinu, ušla u njen zračni prostor – što se deseilo nekoliko puta tokom rata – i zatražila objašnjenje od Moskve.
Tusk je također upozorio da bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao iskoristiti teroristički napad na Crocus City Hall u Moskvi kao izgovor za eskalaciju rata u Ukrajini.
“Iz historije znamo da Putin takve tragedije koristi za svoje ciljeve”, rekao je, podsjetivši na događaje iz 2002., kada su čečenski naoružani napadači uzeli 800 talaca u moskovskom pozorištu Dubrovka i 2004. kada su čečenski pobunjenici uzeli 1200 djece i odraslih za taoce u školi u Beslanu , južna Rusija.
“Putin je već počeo optuživati Ukrajinu za pripremu ovog napada, iako nije pružio nikakve dokaze.
Očito, on osjeća potrebu opravdati sve nasilnije napade na civilna mjesta u Ukrajini”, rekao je Tusk.