Danas nije bio dan Milorada Dodika.
Naime, danas su se desile tri važne stvari koje se mogo okarakterizirati kao poraz politika koje zagovara, promoviše i provodi Milorad Dodik, lider SNSD-a.
Optužnica protiv četničkog pokreta
Prva vijest jutros bila je podizanje optužnice protiv članova Ravnogorskog četničkog pokreta koji svake godine orgijaju u Višegradu slaveći svog vođu Dražu Mihailovića.
Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje, a optuženi su Dušan Sladojević, zvan “Krvce” i “Čiča”, Slavko Aleksić, zvani “Vojvoda” te Risto Lečić zbog izazivanja mržnje i vjerske, rasne i nacionalne netrpeljivosti.
Prvi je to put da državne institucije krenu u obračun s nacionalistički, profašističkim pokretima koji djeluju u BiH.
Dodik je u suštini nezvanični pokrovitelj i veliki navijač četničkog pokreta. Njegovi stavovi su poznati: Četnici su bili antifašisti i branili su srpski narod od agresora - nacista i ustaša. Krvave pirove i monstruozne zločine koje su provodili, Dodik je po običaju negirao.
Skidanje ploče s imenom ratnog zločina
Drugi događaj koji je uslijedio danas jeste povijanje repa i skidanje ploče s imenom ratnog zločinca Radovana Karadžića sa Studentskog doma na Palama.
Kako su mediji i najavljivali, Dodik je, bar tako misli, pronašao način da se ploča skine, a da bude što manje politički oštećen.
Sve je krenulo od ultimatuma Valentina Inzka, visokog predstavnika u BiH. Inzko je Dodiku dao rok da ploču skine ili će mu se nametnutni sankcije.
Kako bi ispunio zahtjev Inzka, a da ne mora lično naređivati skidanje ploče, za njega je to učinila kćerka ratnog zločinca Sonja Karadžić. Ona je zatražila skidanje ploče jer je "obesmislena i ukaljana". U roku od nekoliko sati, ploča je bila skinuta.
Time je Dodik povio rep pred Inzkom, kojeg je posljednih nekoliko sedmica vrijeđao i inatio se s njim da ploču neće skinuti.
Svima je poznato da je Dodik ploču postavio 2016. godine pred izbore i da je tad s njim bila i Sonja Karadžić.
Da se ipak plaši Inzka i najavljenih sankcija Dodik je dakle pokazao danas i time je još jedna njegova politika - veličanja ratnih zločinaca - doživjela brutalni fijasko, a on lično političko poniženje.
Ostavka Milana Tegeltije
I posljedni, ali ne manje značajni, događaj jeste ostavka Milana Tegeltije u VSTV-u.
Tegeltija je inače Dodikov čovjek od povjeranja i bio je zadužen za kontrolu pravosuđa onako kako to odgovora Miloradu Dodiku.
Godinama je Tegeltija opstajao na čelu VSTV-a upravo Dodikovoj podršci, no pritisci međunarodne zajednice postali su prejaki za njihova nejaka pleća. Težina afera i skandala bila je neizdrživa i Tegeltija je nakon "konsultacija" s Dodikom, danas najavio ostavku. Time će biti kraj jedne tamne ere vladavine pravosuđem od strane Dodika i njegovih pravosudnih meštara.
Potrebno je istaći i da je ovo samo niz poraza koje Dodik doživljava. Prvi je bio udarac na lokalnim izborima i gubirak za njega najvažnije Banja Luke, ali i Bijeljine.