Prava politička drama odvija se u Tuzli pred sutrašnju sjednicu Skupštine Tuzlanskog kantona. Naime, Vlada TK mjesecima je radila na zakonu o prijekli imovine izabranih i javnih zavničnika po uzoru na onaj koji je usvojen u Kantonu Sarajevo. Radi se o antikoruptivnom zakonu pomoću kojeg bi bilo jednostavno pratiti eventulno bogaćenje nosioca javnih funkcija dok rade određi posao.
No, kao što je to bio slučaj u Sarajevu, očigledno ni u Tuzli nisu sve opcije za usvajanje ovog zakona ili bar ne u formi u kojoj se on predlaže. Iznenađujuće je zato bilo danas saopćenje Ambasade SAD u BiH.
We urge the Tuzla Canton Assembly to reject last-minute proposed amendments to the law, which are inconsistent with international best practices and would serve only to weaken the law and the fight against corruption. ⬇️ pic.twitter.com/9Xl21WO6E4
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) December 21, 2021
"Pozivamo Skupštinu Tuzlanskog kantona da odbaci amandmene za izmjene zakona predložene u posljednjem trenutku, koje su u suprotnosti sa najboljim međunarodnim praksama i koje bi samo služile slabljenju zakona i borbi protiv korupcije", navodi se na Twitter profilu Ambasade SAD.
No, ko pravi problem i zbog čega?
Kako bi vidjeli o čemu se tačno radi pozvali smo i ministricu pravde u Vladi Tuzlanskog kantona, Unu Harčin. Upravo je njeno Ministarstvo predlagač spornog zakona.
"Podrška Ambasade SAD nam je jako bitna s obzirom da je DF uložio 11 amandmana kojima žele da skrnave zakon", navela je Harčin. Ona nije htjela objasniti šta je konkretno u amandmanima koje je dao DF.
Kontaktirali smo i zastupnika DF-a u Skupštini TK Mahir Mešalić. Za Raport je objasnio šta žele postići amandmanima.
Na samom početku je kazao da 'ministrica pravde TK nema pojma'.
"Oni nisu bili u stanju napisati zakon kako treba. Nema nikakvih suštinskih izmjena, to su tehničke izmjene. Ona ima neki pik, jer sam joj rekao da je neznalica velika. Radi se o tehničkim izmjenama, apsolutno nema suštinske izmjene. Oni su griješili u pravnoj tematici", pojasnio nam je Mešalić.
Između ostalog, kazao nam je kako je profesor sa Pravnog fakulteta u Tuzli, Boris Krešić pisao amandmane.
"Odnosi se na pravno normiranje jer oni nisu bili u stanju napisati. To je bio njen profesor na fakultetu. Moramo biti jasni, zakon će biti usvojen sa ili bez amandmana. Ona od sebe želi da napravi narodnog heroja i vjerovatno se i žalila Ambasadi SAD u BiH. Čovjek je imao najbolje namjere, da stavi normative koji su provodivi. Poenta je da se normativi usklade sa Ustavom Kantona. Ima i tehničkih grešaka, u terminologiji grešaka", naveo je Mešalić.
Da li će zakon proći sa ili bez amandmana, vidjet ćemo sutra.