Politika

Pojašnjenje sa Stomatološkog fakulteta u Sarajevu: Šta je hitno stanje u stomatologiji

Šta ako vas zaboli zub? Koji je put pacijenta, posebno sada kada je odlukom Štaba civilne zaštite FBiH zabranjen rad privatnih stomatoloških ordinacija. Osim stomatoloških ambulanti u domovima zdravlja te ambulanti u centrima za hitnu pomoć, pacijenti se mogu obratiti i Stomatološkom fakultetu s klinikama u Sarajevu.

„Na Stomatološkom fakultetu sa klinikama u Sarajevu, procjenu hitnog stanja vrši stomatolog u prijemnoj ambulanti pri trijažnom pregledu. Postoji usaglašen stav koji je iznio prof. dr. sc. Aleksa Marković, dekan Stomatološkog fakulteta u Beogradu: 'Hitna su sva bolna stanja, počevši od bola koji je naizgled bezazlen, recimo kod djece koja nose fiksne aparate, pa luk ili žice za ispravljanje zuba pravi rane, hitno stanje je upala zuba gdje pacijent ima nesnosne bolove i svakako da mu treba pružiti hitnu stomatološku pomoć. Također, hitni slučajevi su infekcije koje mogu biti i blage, ali infekcije mogu izazvati brojne druge komplikacije, kao što i sami znate dešavalo se da se infekcija porijeklom od zuba završi smrtnim ishodom'“, kaže dekan Stomatološkog fakulteta u Sarajevu Muhamed Ajanović.

Ovo su standardi kojih bi se trebali pridržavati stomatolozi pri procjeni hitnosti obavljanja zahvata u uvjetima pandemije.

„Ovome bih dodao osobno mišljenje da je hitno stanje i svaki karijes koji prijeti gubitku zuba ili svako patogeno stanje koje će dovesti do gubitka zuba, što predstavlja trajni invaliditet, jer kako je poznato novi stalni zubi nakon gubitka postojećih ne niču. Puknuće vitalnog zuba, parcijalne ili totalne proteze, odnosno sva stanja koja dovode do onemogućenosti ishrane su hitna stanja koja se trebaju tretirati bez odlaganja.

Upravo zbog širokog spektra percepcije hitnog stanja u stomatologiji, pretpostavke da je bol subjektivni osjećaj koji je teško valorizirati, ocjena neophodnosti pružanja usluga je prepuštena dokrotima stomatologije koji vrše prijem pacijenata, a nakon toga specijalistima koji vrše tretman“, kaže Ajanović.

Clicky