GENERISANE UMJETNOM INTELIGENCIJOM

Pogledajte lažne slike kojima Trump želi osvojiti glasove Afroamerikanaca

Pristaše Donalda Trumpa kreiraju i dijele lažne slike crnih birača koje je generirala umjetna inteligencija, a rade to kako bi potaknuli Afroamerikance da glasaju za republikance.

BBC je otkrio na desetke lažnih fotografija koji Afroamerikance prikazuju kao podršku bivšem predsjedniku.

Trump se otvoreno dodvoravao crnim biračima, koji su bili ključni za pobjedu Joea Bidena 2020., podsjeća BBC. Ipak, nema dokaza koji direktno povezuju ove slike s Trumpovom kampanjom.

Suosnivač pokreta Black Voters Matter, koja potiče Afroamerikance na glasanje, rekao je da manipulirane fotografije guraju ‘strateški narativ‘ osmišljen kako bi Trumpa prikazali popularnog u crnačkoj zajednici.

"Ne tvrdim da je fotografija autentična", rekao je za BBC jedan od autora fotografije.

Lažne slike afroameričkih Trumpovih pristaša, koje je generirala umjetna inteligencija (AI), jedan su od novih trendova dezinformiranja uoči američkih predsjedničkih izbora u novembru.

Za razliku od 2016., kada je bilo dokaza o utjecaju iz inozemstva, čini se da su slike generirane umjetnom inteligencijom izradili i podijelili sami američki birači.

Jedan od kreatora je Mark Kaye i njegov tim iz konzervativne radio emisije na Floridi.

Napravili su sliku Trumpa kako se smiješi u skupini Afroamerikanki na zabavi i podijelili je na Facebooku, gdje Kaye ima više od milion pratitelja.

Na prvu izgleda autentično, ali kad se bolje pogleda koža svih aktera na fotografiji je previše sjajna i nedostaju prsti na rukama ljudi.

"Ja nisam fotoreporter. Ne fotografiram što se vani stvarno događa. Ja sam pripovjedač", odgovara Kaye na upit.

Objavio je članak o crnim glasačima koji podržavaju Trumpa i priložio ovu sliku, ostavljajući dojam da svi ti ljudi podržavaju bivšeg predsjednika u utrci za Bijelu kuću.

U komentarima na Facebooku čini se da nekoliko korisnika vjeruje da je slika autentična.

"Ne tvrdim da je istinita. Nije da kažem, ‘Hej, gledajte, Donald Trump je bio na ovoj zabavi sa svim tim afroameričkim biračima. Pogledajte koliko ga vole!‘", rekao je Kaye.

"Ako netko glasa na ovaj ili onaj način zbog jedne fotografije koju vidi na Facebook stranici, to je problem te osobe, a ne same objave", pravda se.

Još jedna fotografija umjetne inteligencije koju je istraga BBC-ja pronašla prikazuje Trumpa kako pozira s crnim glasačima na trijemu. Izvorno ga je objavio satirični profil koji generira slike bivšeg predsjednika, ali je privukao široku pozornost tek kada je ponovno objavljen s novim naslovom u kojem se lažno tvrdi da je zaustavio svoju povorku kako bi se susreo s tim ljudima.

BBC je kontaktirao osobu koja stoji iza profila Shaggy. Riječ je o odanom pristaši Trumpa koji živi u Michiganu.

"[Moje objave] privukle su tisuće prekrasnih dobrodušnih kršćanskih sljedbenika", rekao je u porukama poslanim BBC-ju na društvenim mrežama.

Na upite o fotografiji koju je generirala umjetna inteligencija, blokirao je novinara BBC-a. Njegova je objava imala više od 1,3 milijuna pregleda na X-u. Neki su povjerovali da je stvarna.

Clicky