Svijet

Podigao je Putina iz anonimnosti, napravio ga predsjednikom Rusije, a sada je iz zemlje pobjegao glavom bez obzira

Moćnik iz Kremlja koji je Vladimira Putina iščupao iz anonimnosti i osigurao mu put do predsjednika, postao je najviši dužnosnik koji je pobjegao iz Rusije od invazije na Ukrajinu.

Za Anatolija Čubaisa, 66, rečeno je da je kao razlog za odlazak iz zemlje naveo svoje protivljenje ratu. Jedan od glavnih arhitekata ekonomskih reformi Borisa Jeljcina iz 1990-ih, Čubais je obnašao visoke poslovne i političke uloge za vrijeme Putina, a nedavno je preuzeo posao posebnog izaslanika u međunarodnim organizacijama od 2020, pišše The Times.

Godine 1996. izvukao je mladog Putina iz mraka u Sankt Peterburgu i dao mu prvi posao u Kremlju, u odjelu za predsjedničku imovinu. Čubais je kasnije postao dio takozvane “Porodice” savjetnika oko bolesnog Jeljcina, koji je podržao Putinovu kandidaturu najprije za premijera, a zatim i za predsjednika, videći u bivšem špijunu čeličnih očiju čovjeka koji će nastaviti Jeljcinove reforme, istovremeno garantirajući imunitet njegove pratnje od kaznenog progona u nizu uskovitlanih slučajeva korupcije.

Pod Putinom, Čubais je postao jedan od rijetkih liberalnih reformatora 1990-ih koji su ostali istaknuti, na čelu niza velikih državnih kompanija. Putin ga je 2020. imenovao svojim ličnim izaslanikom za klimatske promjene. Prošle godine je prisustvovao Cop26 u Glasgowu kao jedan od vođa ruske delegacije, gdje su njegove lične veze s Putinom bile ključne za unapređenje klimatske agende u Rusiji.

Međutim, iako se smatra jednim od liberalnijih u Putinovom krugu, Čubais je ostao naširoko omražen zbog svoje uloge u privatizacijama 1990-ih, koje su mnogi Rusi smatrali nepravednim. Čubais je postao naširoko kriv za siromaštvo i ekonomsku nejednakost koji su zadesili Rusiju nakon raspada Sovjetskog Saveza, dok njegova uspješna poslovna karijera nije promaknula pozornosti.

Izraz "Čubais je kriv za sve", koji je izvorno skovao Jeljcin, postao je popularan refren među Rusima koji su se bunili zbog njegovog bogatstva i moći.

Kira Yarmysh, glasnogovornica zatvorenog kritičara Kremlja Alekseja Navalnog, napisala je na Twitteru: “Oni pišu da je Čubais podnio ostavku i napustio Rusiju ‘u znak protesta protiv rata s Ukrajinom’. Anatolij Čubajs je napustio Rusiju samo iz straha za svoju kožu i svoj novac.”

Otkako je invazija počela, Kremlj je pojačao pritisak na domaće kritičare rata, uključujući i one unutar političke elite.

Putin je 16. marta govorio o potrebi da se nacija "očisti" od "ološa i izdajnika", izdvajajući oligarhe i poslovne ljude koje je optužio da žude za zapadnim vrijednostima.

Putin je rekao: “Svaki narod, a posebno ruski narod, uvijek će moći razlikovati domoljube od ološa i izdajnika i ispljunuti ih kao mušicu koja im je slučajno uletjela u usta.

“Uvjeren sam da će ovo prirodno i nužno samočišćenje društva samo ojačati našu zemlju, našu solidarnost, koheziju i spremnost na svaki izazov.”

Kao i mnogi veterani iz 1990-ih, Čubais je prethodno implicirao svoje protivljenje ratu, objavljujući sliku ubijenog antiratnog opozicionog čelnika Borisa Nemcova na svom ličnom Facebook računu.

Druge visoke ruske poslovne i političke ličnosti, uključujući sankcioniranog metalskog tajkuna Olega Deripasku i bivšeg potpredsjednika vlade Arkadija Dvorkoviča, javno su apelirali na prekid rata.

Međutim, niti jedan visoki zvaničnik osim Čubaisa do sada nije dao ostavku na poziciju u vladi ili pobjegao iz zemlje.