Vijesti

Podaci Kriznog štaba FBiH kažu da je od početka pandemije na respiratorima bilo samo 75 pacijenata. Kako to?

Dobiti zvanične podatke iz zdravstvenog sektora u vrijeme pandemije koronavirusa, skoro da je nemoguća misija.

Naime, na jednostavno pitanje koliko je pacijenata od koronavirusa bilo priključeno na respiratore i koliko je njih umrlo, niko nema odgovor.

Raport je nedavno objavio odgovore koje smo na ova pitanja tražili od Kriznog štaba Kantona Sarajevo.

Na nekoliko pitanja odgovor je uvijek bio isti: Tražene podatke možete dobiti samo od KCUS-a.

Međutim, ni od KCUS-a ih nismo nikad dobili.

S obzirom na to, podatke smo zatražili od Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva.

Dobili smo, pazite sad, djelomičan odgovor, jer KCUS ni njima ne dostavlja podatke.

No, krenimo redom.

Federalno ministarstvo zdravstva smo pitali sljedeće:

- Koliko je covid pacijenata u FBiH priključeno na respiratore od početka pandemije?

- Koliko je covid pacijenata u FBiH trenutno priključeno na respiratore?

- Koliko je takvih pacijenata preminulo?

- Koliko covid pacijenata je preminulo na Klinici za plućne bolesti KCUS-a Podhrastovi, a koji su bili priključeni na respiratore?

Ovo je odgovor koji smo dobili:

"Trenutno se prema podacima koji su dostupni Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH na respiratoru u zdravstvenim ustanovama nalazi 12 osoba koje su pozitivne na SARS CoV-2.
Prema podacima prijavljenim Zavodu za javno zdravstvo FBiH od strane kantonalnih zavoda za javno zdravstvo, a u skladu s Naredbom kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva 01-33-4278/20, do sada je na respiratoru u Federaciji BiH ukupno bilo 75 osoba pozitivnih na SARS CoV-2, od kojih je 55 završilo smrtnim ishodom. Od navedenog broja smrtnih ishoda, 6 osoba je bilo hospitalizirano u Univerzitetskom kliničkom centru Sarajevo. Podaci zaključni s danom 18.8.2020.".

Dakle, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH na respiratorima je od početka pandemije bilo priključeno 75 osoba.

S obzirom na to i na podatak da u FBiH ima oko 300 respiratora, postavlja se pitanje, zašto su novi uopće kupovani!?

Međutim, zec leži u drugom grmu.

Zbog jasnog nepodudaranja podataka iz odgovora koji smo dobili s onima koje svakodnevno čujemo u izvještajima, kontaktirali smo Ministarstvo zdravstva telefonski.

"Problem je u tome što nam se ne dostavljaju podaci. Druge klinike ispunjavaju obrasce u kojima se traže svi podaci o pacijentima. Samo nam KCUS to ne dostavlja. Mi smo slali urgencije, ali nije bilo efekta. Prema naredbi Ministarstva, sve klinike su to dužne, ako ne na dnevnoj bazi onda na kraju sedmice", rečeno nam je iz Ministarstva.

Posebno je ovo poražavajuće kada se uzmu za primjer druge države, pa i države regiona, koje vode preciznu i jasnu statistiku o svim pacijentima s koronavirusom. Ne samo statistike radi, već i zbog kasnijih istraživanja, pravljenja analiza...

Clicky