Svijet

Po čemu ostati upamćen Silvio Berlusconi: Medijski mogul koji je postao premijer napravio je kalup drugim populistima

Zaglibljen u seksualni skandal, Silvio Berlusconi je 2010. godine priredio večeru u otmjenom rimskom hotelu kako bi šarmirao novinare

Zaglibljen u seksualni skandal, Silvio Berlusconi je 2010. godine priredio večeru u otmjenom rimskom hotelu kako bi šarmirao novinare - ali se trudio da odglumi: "Svi ste pozvani u bunga bunga!" rekao je prkosno.

Onda podmukli osmijeh. "Ali biste se razočarali."

Kada je u pitanju zabava, Berlusconi - medijski mogul koji je postao premijer, zalizane kose i lica narandžastog od lažnog tena - rijetko je razočarao. Kada je u pitanju vladanje, razočarao je mnoge ljude u svojoj zemlji.

Ipak, nakon što je napustio funkciju godinu dana nakon te večere, da se nikada nije vratio na vlast, milanski magnat je iza sebe ostavio trajno političko naslijeđe - i vakuum liderstva - koji pogađa Italiju više od decenije kasnije, piše Sky News.

50 posto Italijana me mrzi, 50 posto me voli

Tokom svog života i političke karijere, Berlusconi, koji je umro u ponedjeljak u 86. godini, bio je mnogo stvari: pjevač s krstarenja, medijski poduzetnik, najbogatiji čovjek Italije i poslijeratni lider s najdužim stažom.

Iznad svega, Silvio Berlusconi bio je figura veća od života koja je polarizirala moderno italijansko društvo i politiku kao malo ko prije njega. Jednom je to sam sažeo kada je rekao: "50 posto Italijana me mrzi, 50 posto me voli".

Donio je revoluciju u italijansku politiku i njome dominirao 20 godina.

Kao konzervativni premijer, on je bio pionir populizma koji je zavladao u drugim zemljama dugo nakon što je izgubio vlast, koristeći bogatstvo, slavu i žestoku retoriku da bi stekao vlast, baš kao što je Donald Trump učinio godinama kasnije.

Berlusconi je živio neoprostivo raskošan život. U Milanu je nekada bio vlasnik jednog od najuspješnijih fudbalskih timova u Evropi. Koristio je svoje medijsko carstvo da se druži sa slavnim ličnostima i održava svoju političku karijeru. Dvaput razveden, često je viđen sa ženama decenijama mlađim od njega.

Berlusconi podiže trofej nakon što je Milan savladao Liverpul u finalu Lige prvaka 2007.

„Većina Italijana u svom srcu bi voljela da bude kao ja i da vidi sebe u meni i u tome kako se ponašam“, rekao je jednom prilikom.

'Nesposoban za liderstvo'?

Berlusconi je iskoristio vakuum stvoren korupcijskim skandalima ranih 1990-ih, koji je zbrisao čitavu generaciju političara, da pokrene svoju političku karijeru.

Njegovi kritičari rekli su da želi da spasi svoje poslovne interese, koje su štitili političari koji su sada osramoćeni i izgubili vlast.

Vidjeli su ga kao prijetnju demokratiji, opasnog čovjeka koji je stekao neusporedivu političku i medijsku moć za jednu zapadnu zemlju.

The Economist ga je smatrao "nesposobnim" da vodi državu, što je razbjesnilo Berlusconija kada je pokušavao da poboljša svoje međunarodne akreditive.

Silvio Berlusconi sebe je nazvao "izabranim" koji će priskočiti u pomoć Italiji i spasiti je od komunista.

I izazvao je obožavanje među svojim simpatizerima, koji su voljeli njegov otvoreni stav o raskidu sa tradicionalnim političkim establišmentom.

Premijer sa najdužim stažem

U zemlji koja tradicionalno nema povjerenja u svoje političare, on je bio autsajder koji je Italijanima obećao san, ili "novo ekonomsko čudo", kako je to govorio njegov rani izborni slogan.

Iznova i iznova, Italijani su mu vjerovali: bio je premijer devet godina u tri vremenska perioda između 1994. i 2011. - duže od bilo koga od Drugog svjetskog rata.

U svom vrhuncu, višegodišnji preplanuli Berlusconi - koji je u starosti imao brojne estetske operacije i transplantacije kose, bio je upečatljiv i harizmatični aktivista koji je prkosio izgledima da se nastavi vraćati na vlast.

Silvio Berlusconi je govorio da se njegov životni uspjeh svodi na tri stvari: "rad, rad i rad".

Ali voljeli su ga ljudi jer je volio i šalu i zabavu, nije zazirao od povremenog pjevanja u diskotekama i često se hvalio uspjesima kod žena.

Na kraju je dao ostavku 2011. godine, oslabljen i osramoćen skandalima "bunga bunga" i zaglavljen u evropskoj dužničkoj krizi.

Između tih turbulentnih godina bilo je dosta gafova, seksističkih komentara i rasističkih primjedbi.

Kada je tek izabran Barack Obama, opisao ga je kao "mladog, zgodnog i preplanulog"; prijavljeno je da je koristio vulgaran izraz kako bi opisao Angelu Merkel kao seksualno neprivlačnu - a jednom je na samitu EU natjerao da čeka dok je on bio na telefonu; uporedio je njemačkog političara sa čuvarom nacističkog koncentracionog logora; rekao da je "bolje voljeti lijepe djevojke nego biti gej".

Zaglibljen u seksualni skandal, Silvio Berlusconi je 2010. godine priredio večeru u otmjenom rimskom hotelu kako bi šarmirao novinare

Berlusconi je donio kontroverzne odluke, prije svega otišao u rat u Irak 2003. zajedno sa Georgeom W Bushom i Tonyjem Blairom, što je potez kojem se većina Italijana protivila.

Bio je domaćin Moameru Gadafiju i njegovoj pratnji, a bio je i blizak saveznik i prijatelj Vladimira Putina, ugostivši ga u svojoj vili na Sardiniji.

Čak i nakon ruske invazije na Ukrajinu, borio se da se ne distancira od Putina, rekavši da ne bi bilo rata da je Volodimir Zelenskij "prestao da napada dvije nezavisne republike Donbasa" i dodajući da je ocijenio ukrajinskog lidera "veoma negativno" i ne bi se sastao s njim da je još uvijek italijanski premijer.

Pravni slučajevi

Berluskoni je godinama uspijevao da preživi skandale koji bi okončali karijeru mnogih političara - optužbe za sukob interesa, tvrdnje o korupciji, čak i krivična suđenja.

Osuđen je za utaju poreza; a kasnije i davanja novca maloljetnici za seks i zloupotrebu ovlasti u sklopu seksualnog skandala - osuda koja je naknadno poništena.

Čak je izbačen iz parlamenta i zabranjeno mu je obavljanje javnih funkcija, ali je zabrana ukinuta 2018.

Sve u svemu, on je negirao bilo kakvu krivicu, govoreći da je žrtva političke osvete lijevo orijentiranih sudija.

Berlusconi je u više navrata donosio zakone kako bi zaštitio sebe i svoje poslovno carstvo. Ali on je odbacio sve optužbe.

"Svi građani su jednaki pred zakonom, ali možda sam ja malo jednakiji od ostalih otkako sam dobio mandat da upravljam državom", rekao je, s orvelovskim zaokretom, tokom pojavljivanja pred sudom na jednom od njegovih suđenja u Milanu 2003.

'Bunga bunga' zabave

U konačnici, on je uvukao Italiju u jezivi skandal seksa i kasnonoćnih "bunga bunga" zabava koje su nanijele neprocjenjivu štetu međunarodnom ugledu zemlje i ismijavanje širom svijeta.

Između 2009. i 2010. godine, kada je bio premijer, italijanske novine bile su pune eksplicitnih detalja o zabavama na kojima je bilo mnogo mladih žena.

Počelo je otkrićem da je prisustvovao rođendanskoj zabavi jedne 18-godišnjakinje koja ga je zvala "tata"; nastavilo se pričama o ekskluzivnim pratnjama, optužbama da su maloljetne djevojke plaćene za seks; i mladim ženama odjevenim kao "seksi Deda Mrazice" ili koje plešu na šipki za Berlusconija i njegove prijatelje.

Mladi Berlusconi pjeva na brodu za krstarenje

U jednom poznatom slučaju, 17-godišnja djevojka iz Maroka po nadimku Ruby Rubacuori puštena je iz policijskog pritvora nakon što je Berlusconi intervenirao kod vlasti - a njegovi saveznici su rekli parlamentu da se vjeruje da je ona nećakinja pokojnog egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka.

Silvio Berlusconi je oduvijek govorio da su "bunga bunga" zabave bile jednostavno "elegantne večeri" na kojima se ništa neugodno nije događalo.

"Zabave su bile elegantne i dostojanstvene, sobe su bile pune gostiju i konobara", rekao je novinarima okupljenim u hotelu u Rimu tople aprilske noći 2010. godine.

“Mogli smo čak i snimiti cijelu stvar na kameru, nije bilo šta da se krije”.

Još jedan povratak?

U posljednjim godinama života, Berlusconi se borio sa nizom zdravstvenih problema, uključujući operaciju na otvorenom srcu 2016., kada je imao 79 godina.

Zarazio se COVID-om tokom pandemije i teško se razbolio.

Kasnije je bolest opisao kao "najgore iskustvo u životu" i pozvao Italijane da nose maske i drže socijalnu distancu.

Ponovo je primljen u bolnicu neposredno prije smrti zbog hronične leukemije.

Berlusconi je pokušao još jedan povratak 2022. godine, napravivši malo vjerovatan i na kraju neuspješan pokušaj da postane predsjednik. Iako je uloga predsjednika u Italiji uglavnom ceremonijalna, na njega se gleda kao na figuru visokog moralnog ugleda koja ostaje iznad političke borbe.

Ali on je osvojio mjesto u Senatu na prošlogodišnjim izborima, vrativši se u parlament po prvi put u skoro deset godina, a njegova stranka Forza Italia postala je dio vladajuće koalicije koja podržava premijera Giorgia Melonia.

Naslijeđe

U mnogim svojim stavovima i primjedbama, Berlusconi je zvučao kao dinosaurus.

Ipak, bio je na neki način ispred svog vremena: Trampistički tajkun koji je imao uvredljiv put do uspjeha, koji je lični interes smatrao nacionalnim interesom i koji je koristio karizmu i TV marketing da razbije norme politike i dezorijentira svoje protivnike.

Da li je Berlusconi ostao zapamćen po svom uspjehu ili po pohlepi; bilo zbog šarma ili taštine; bilo da je prekinuo staru korupciju ili je samo učinio svojom, ostavio je neizbrisiv trag u italijanskoj historiji.

Clicky