Sjevernokorejski diktator Kim Jong-un plakao je dok je pozivao žene da imaju više djece, rekavši tokom vikenda da je njihova dužnost zaustaviti pad nataliteta u zemlji kako bi ojačali nacionalnu moć.
U svojoj emocionalnoj molbi, autoritarni vođa viđen je kako briše oči maramicom dok se obraćao hiljadama žena okupljenih na Nacionalnom skupu majki u Pjongjangu u nedjelju.
Porodične dužnosti
"Sprečavanje pada nataliteta i dobra briga o djeci sve su naše porodične dužnosti", rekao je Kim na događaju, istovremeno ih pozivajući da svojoj djeci usade vrijednosti njegove komunističke partije.
Mnogi u brojnoj publici - sastavljenoj od žena odjevenih u tradicionalnu odjeću - otvoreno su plakali zajedno sa svojim vođom.
Događaj - prvi Nacionalni sastanak majki u 11 godina - održan je usred pada stope nataliteta u izolacionističkoj državi, što je očito izazvalo zabrinutost među najvišim znaničnicima Sjeverne Koreje.
Obraćajući se publici sa "Drage majke", Jong-Un im je rekao "suočeni smo s nizom društvenih zadataka s kojima bi se naše majke trebale udružiti".
"Ovi zadaci uključuju odgoj njihove djece tako da će nepokolebljivo nastaviti s našom revolucijom, eliminiranje nedavno sve češćih nesocijalističkih praksi, afirmacija porodičnog sklada i društvenog jedinstva, uspostavljanje zdravog načina kulturnog i moralnog života, učiniti da komunističke vrline i osobine međusobnog pomaganja i vođenja naprijed prevladaju našim društvom, zaustaviti pad nataliteta, te dobro brinuti o djeci i efikasno ih obrazovati", poručio je diktator.
Ovisi o radnoj snazi
Dobiti detaljnu ideju o populacijskim trendovima Sjeverne Koreje veoma je teško zbog ograničene dostupnosti statistike.
Posljednji popis stanovništva koji je Sjeverna Koreja objavila bio je 2008. godine, a koji je pokazao da njena populacija iznosi 24 miliona. Procjene sada pokazuju da u zemlji živi 25,7 miliona ljudi.
Međutim, vlada Južne Koreje procjenjuje da je stopa plodnosti u Sjevernoj Koreji stalno opadala u posljednjih deset godina.
To je zabrinjavajući razvoj događaja za socijalističku zemlju koja ovisi o radnoj snazi kako bi joj pomogla da održi svoju privredu, slomljenu sankcijama.
Također slijedi pristup "prvo vojska" koji daje prioritet Korejskoj narodnoj vojsci kada je riječ o raspodjeli resursa.
To je zemlja s najvećim brojem vojnog i paravojnog osoblja po glavi stanovnika. Njena aktivna vojska od 1,28 miliona vojnika četvrta je najveća na svijetu, uprkos tome što je 56. po broju stanovnika.