Kako 'operiše čuveni Operator

Plaćaju kiriju za prostor u koji nisu uselili, direktorov pomoćnik godinu nije dolazio na posao – isplaćeno mu 144 hiljade KM

Operator za obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju je institucija u FBiH širokih ovlaštenja u sistemu podsticaja proizvodnje i otkupa električne energije iz postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju. Godišnje, na bruto plate i naknade zaposlenih u ovom operatoru izdvoji se oko milion maraka.

Kao 'Alajbegova slama'

Rad i poslovanje Operatora za OIEiEK regulišu i trebali bi nadzirati Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i Regulatorna komisija za energiju u Federaciji BiH, svako u okviru svojih nadležnosti.

Međutim, sudeći po brojnim nepravilnostima i nezakonitostima koje su u izvještaju o finansijskom poslovanju ovog tijela u prošloj godini pronašli federalni revizori, ova institucija baš kao da je “Alajbegova slama“ u kojoj se radi kako hoće i šta hoće, a niko za to ne odgovara.

Revizori su tako utvrdili da se ne provode zaključci Vlade FBiH, godinama se čeka da se donese Pravilnik o metodologiji za raspodjelu troškova balansiranja za privilegovane i kvalifikovane proizvođače, kao i udio koji će se plaćati sredstvima iz naknada prikupljenih za poticanje u skladu sa propisanim procedurama.

Da se odluke donose paušalno i za ispunjavanje nečijih želja govori i primjer da su revizori konstatovali da pomoćnik direktora Operatora nije dolazio na posao u toku 2022. godine, a da mu je uprkos tome u prošloj godini isplaćeno na ime plaća, doprinosa i naknada 144.098 KM !

Faksimil iz izvještaja: Dio o nakandi pomoćniku direktora

Uvidom u dokumentaciju revizori su utvrdili da taj zaposlenik nije dolazio na posao u toku 2022. godine po osnovu „Rješenja direktora od 23. 3. 2021. godine kojim su se u cilju sprečavanja transmisije virusa SARS COV2 određeni zaposlenici uputili na rad od kuće."

Međutim, jasno je da u prošloj godini nije bilo nikakvog vala korona virusa i da je poznato da su „obični“ radnici koji su i u jeku pandemije oboljeli od Covid 19 imali problema s dužim odsustvom s posla i da su morali dolaziti na radna mjesta i u 2020. i u 2021, a kamoli prošle godine.

No, pravila očigledno ne važe za funkcionere, a oni ne moraju dostaviti nikakav dokaz ni da su radili od kuće, što dokazuje i revizorski izvještaj.

"Uvidom u evidencije o radnom vremenu konstatovano je da je svakodnevno evidentirano radno vrijeme od 08 – 16:30 h uz naznaku rad od kuće. Nije prezentiran nijedan dokaz za rad od kuće navedenog zaposlenika. Također, iako nije dolazio na posao i upućen je na rad od kuće navedenom zaposleniku se isplaćivala naknada za troškove smještaja u iznosu od 200 KM mjesečno", stoji u izvještaju.

Raport je prošle sedmice uputio Operatoru pisani upit o tome, kako je moguće da neko ne dolazi na posao, a da mjesečni bruto troškovi tog zaposlenika iznose 12.000 KM , što znači da mu je plata bez naknada oko 6.000 KM , no odgovor još čekamo.

Iz Operatora su na naš prošlosedmični telefonski upit o tome ko je pomoćnik direktora odgovorili tek da je riječ o Hajrudinu Bećiroviću. On je inače jedan od bivših direktora u Operatoru, a njegova sadašnja pozicija pomoćnika kako su konstatirali revizori čak nije ni utvrđena sistematizacijom radnih mjesta.

Ipak, nakon kontrole revizora, Bećirović je počeo dolaziti na posao, jer je utvrđeno da Rješenje direktora za upućivanje na rad od kuće nije doneseno u skladu sa odredbama Ugovora o radu i Zakona o radu. Aktuelni direktor Edim Memić stavio je van snage rješenje iz marta 2021.godine koje je sudeći prema datumu Rješenja, donio bivši direktor Željko Določek.

Plaćaju prostor u koji nisu uselili

Šokantno je i to da je Operator krajem 2019.godine iznajmio poslovni prostor u koji nikada nije uselio, a vlasniku tog prostora, društvu „Real Estate International“ d.o.o. Mostar Operator je do sada uplatio značajna sredstva . U međuvremenu Operator je pokrenuo i sudski spor protiv vlasnika prostora, a oni su uzvratili kontratužbom, ali revizori nisu mogli utvrditi zbog čega u prostor Operator nije i uselio.

Dio izvještaja revizora

„Operator za OIEIEK je sa društvom „Real Estate International“ d.o.o. Mostar zaključio ugovor o zakupu poslovnog prostora 30. 1. 2019. godine ukupne površine 316,74 m2 sa pripadajuća tri parking mjesta. Ugovor je zaključen na period od deset godina, s primjenom od 1. 6. 2019. godine. Ugovorena zakupnina iznosi 114.024 KM godišnje. Operator za OIEIEK je 1. 2. 2019. godine uplatio depozit u iznosu od 54.000 KM kao garanciju da će 1. 6. 2019. godine useliti u prostor. Operator je račun za zakup po navedenom Ugovoru u iznosu od 66.705 KM u julu 2019. platio u cijelosti. Operator za OIEIEK nikada nije uselio u iznajmljeni prostor , a nisu prezentirani razlozi zašto Operator za OIEIEK nije uselio u poslovne prostore u predviđenom periodu.

Operator je 24. 9. 2021. godine podnio tužbu Općinskom sudu za utvrđivanje ništavnosti Ugovora o zakupu ovog poslovnog prostora kao i Aneksa Ugovora, jer između ostalog isti nikada nije realizovan, odnosno nije izvršeno preseljenje u predmetni poslovni prostor. U tužbi je navedeno da Vlada FBiH i Upravni odbor Operatora za OIEIEK nikada nisu dali saglasnost, niti su bili obavješteni kao osnivači jer je tadašnji direktor postupao samovoljno i izvan svojih ovlaštenja. Vrijednost sudskog postupka utvrđena je u iznosu od 1.334.108 KM. Kao odgovor na tužbu društvo „Real Estate International“ d.o.o. Mostar je u 2022. godini podnijela protutužbu za isplatu neisplaćenih zakupnina u iznosu od 266.061 KM na ime neisplaćenih zakupnina sa zakonskom zateznom kamatom počev od maja 2020. godine i parnicom prouzrokovane troškove. Prema datom obrazloženju, obzirom da je ishod sudskog postupka neizvjestan i da postoji potencijalna mogućnost da sud dosudi isplatu svih zakupnina po predmetnom ugovoru tuženom „Real Estate International“ d.o.o. Mostar, te je Operator za OIEIEK opreza radi bio prinuđen izvršiti rezervisanja sredstava u naprijed navedenom iznosu", podaci su iz revizorskog izvještaja.

Dali pomoć i članovima UO!

Kako se u Operatoru olako „baca“ novac govori i podatak iz revizorskog izvještaja da je prošle godine jednokratna novčana pomoć u iznosu od 1.080 KM osim radnicima, isplaćena i članovima Upravnog odbora! Nakon što su to otkrili revizori, članovima UO je naloženo da taj novac vrate .

"Konstatujemo da članovi Upravnog odbora nisu zaposlenici Operatora za OIEIEK i da se na njih ne odnose odredbe Uredbe. Direktor je 30. 1. 2023. godine donio Odluku o poništenju prethodno navedene Odluke i zadužio Upravni odbor da izvrši povrat uplaćenih sredstava što je i učinjeno", istakli su revizori.

Inače, Operator je u prošloj godini iskazao prihode u iznosu od oko 64, 7 miliona KM, što je za oko 30 miliona manje u odnosu na ostvarene prihode u prethodnoj godini.

Značajno manji prihodi ostvareni su zbog sporazumnih raskida ugovora o otkupu električne energije sa proizvođačima u prošloj godini.

Clicky