Ovaj vikend počinje nova sezona fudbalske Bundeslige – u čudnim okolnostima, piše DW. Ide li Bayern po novu titulu? Ili će Leipzig „srušiti“ Bavarce? Mogu li Schalke 04 i Werder izaći iz krize?
1) FC Bayern? Ili RB Leipzig?
Nema sumnje: Bayern je ponovno najveći favorit za osvajanje (nove) titule prvaka Njemačke u nogometu. Bila bi to deveta za rekordnog prvaka – zaredom. U München je stigao Leroy Sané, Bayern je, čini se, još jači nego u prošloj sezoni. Borussia iz Dortmunda je tradicionalno prvi konkurent Bavarcima, ali veliko pitanje je: što je s RB Leipzigom? Klub koji sponzorira Red Bull je proteklu sezonu okončao s dva velika uspjeha: RB je bio jesenski prvak Njemačke, i po prvi put se probio u polufinale Champions Leaguea.
U Bundesligi je ekipa trenera Julian Nagelsmann u samom finišu sezone dobila nadimak „kraljevi remija", zaredali su se neriješeni rezultati. Od 17 utakmica „proljetnog" dijela prvenstva, Leipzig je doduše izgubio sami dvije – ali su čak osam puta remizirali. Ako RB ovaj put želi postići više od (prošlosezonskog) trećeg mjesta u domaćoj ligi, s čak 16 bodova zaostatka za Bayernom, to se mora hitno promijeniti.
Osim toga, RB je ostao bez svog najboljeg golgetera – Timo Werner je u protekloj sezoni postigao 28 golova. Ubuduće će nastupati za FC Chelsea. Hoće li pojačanje Leipziga, Korejanac Hwang Hee-chan, koji bi u vrhu napada trebao praviti društvo Yussufu Poulsenu, biti dovoljno dobra zamjena – i hoće li on moći nadoknaditi Wernerove zgoditke? RB očigledno nije baš pretjerano uvjeren u to, u suprotnom iz kluba ne bi najavljivali dolazak još jednog vrhunskog pojačanja. Radi se o Norvežaninu Alexanderu Sörlothu.
2) Lewandowski? Ili ipak Haaland?
Nema nikakve sumnje ni oko toga da Bayern u svojim redovima ima najboljeg centralnog napadača Bundeslige. Robert Lewandowski je u sezoni iza nas postigao 55 golova u 47 utakmica (u svim takmičenjima). Tako je nadmašio ustvari samog sebe. Sezonu je okrunio titulom prvaka Evrope, svojom prvom titulom osvajača Champions League. Da je bilo dodjele tradicionalne nagrade Ballon d'Or (Zlatna lopta za najboljeg igrača svijeta), Poljak bi zasigurno bio jedan od najizglednijih kandidata. Ali France Football je odlučio da ove godine Zlatna lopta po prvi put u historiji neće dobiti novog vlasnika – zbog pandemije.
No, Lewandowski bi mogao imati ozbiljnog konkurenta u napadaču Dotmunda, Erlingu Haalnadu. Norveški tinejdžer je gladan golova i uspjeha. U dresu „crno-žutih" je zabilježio fantastičan start i postigao je 16 golova u 18 utakmica. S tom kvotom je apsolutni kandidat za osvajanje titule najboljeg golgetera Bundeslige.
Ostali kandidati za osvajanje prestižne nagrade za najboljeg strijelca lige nastupaju u dresu Borussiije iz Mönchengladbacha, gdje se trener Marco Rose nada da će njegovi puleni Marcus Thuram, Alassane Plea i Breel Embolo i ubuduće pouzdano „zabijati" - što je moguće češće.
3) Povratak palih divova?
Uoči protekle sezone i Werder iz Bremena i Schalke 04 su bili među najozbiljnijim kandidatima za plasman u neko evropsko takmičenje. Prognoze se nisu ostvarile. Na koncu sezone su i jedni i drugi bili sretni što su uspjeli osigurati opstanak u društvu najboljih njemačkih klubova. Schalke je nakon „jesenskog" dijela sezone bio na solidnom petom mjestu, ali u tekućoj godini klub je uspio pobijediti samo u jednoj, i to prvoj utakmici na početku „proljetnog dijela sezone 2019./2020. Nakon toga je uslijedilo 16 utakmica u kojima su «kraljevsko-plavi» podijelili bodove ili bili poraženi. Trener David Wagner često je ostavljao dojam čovjeka koji nema rješenja za izlazak iz rezultatske krize. Ali svejedno nije dobio otkaz. Ali svima je postalo jasno da u ekipi nema konstantnosti u nastupima, odnosno jasne hijerarhije.
Zbog napete finansijske situacije Schalke je na posudbu u Juventus poslao Westona McKennieja, jednog od svojih najboljih i najperspektivnijih igrača. Najveći transfer u ljenoj pauzi je Schalke ostvario angažmanom Vedada Ibiševića – radi se o 36-godišnjem napadaču. Teška su ovo vremena čak i za navijače Schalkea, koji su se navikli na patnje kad se radi o podršci za njihov omiljen klub. Protivnik u prvom kolu nove sezone je Bayern – postoje velike šanse da se nastavi impresivna Schalkeova ovogodišnja serija bez pobjede.
Ako može gore od Schalkea, onda je to za nogom pošlo Werderu iz Bremen. Tim trenera Floriana Kohfeldta, koji je na trenutke čak i kod neutralnih gledatelja izazivao sažaljenje, sezonu je okončao s jako lošom bilancom. Između ostaloga u čak 12 utakmica je Werder zabilježio poraze s dva li više golova razlike. Sjetimo se samo debakla od 0:5 protiv Mainza, direktnog konkurenta u borbi za opstanak – i to u odlučujućoj fazi, u samom finišu prvenstva. Na koncu su se „zeleno-bijeli" ipak nekako spasili, i to preko nastupa u baražu. I Kohfeldt je, slično kao Wagner, uspio sačuvati radno mjesto na prvoligaškoj klupi. U idućoj sezoni Kohlfeldt će imati priliku sarađivati s nekoliko stvarno zanimljivih talenata, među njima je i Tahith Chong, kojeg je Werder posudio iz Manchester Uniteda. Na rijeci Weser se ipa očekuje da će Bremen napustiti važan napadač - Milot Rashica. Zanimanje za reprezentativcem Kosova pokazali su i neki strani klubovi.
4) Metropola bez velikog kluba?
Koliko god prošla sezona bila (sportski gledano) loša za Schalke i Werder, ta dva kluba ipak nisu bila konstatno u fokusu sportske javnosti. Pažnju medija su zaokupljale turbulencije u glavnom gradu. Hertha BSC se redovito pojavljivala na naslovnicama njemačke štampe, i to gotovo isključivo u negativnom kontekstu. Najprije bizarni odlazak trenera Jürgena Klinsmanna i javno iznošenje prljavog veša i pikantnih detalja iz «utrobe» kluba, a onda i afera oko Salomona Kaloua i live-videa koji je objavio na Facebooku. Moglo se vidjeti kako se u jeku pandemije u Njemačkoj, jedan prvoligaški, ustvari vrlo iskusan igrač, rukuje sa suigračima ili snima jednog kolegu iz Herthe za vrijeme korona-testa – ukratko, na više mjesta krši tadašnja higijenska pravila Njemačke nogometne lige. Video je u međuvremenu skinut s Facebooka. Za Herthu prošla sezona nije bila baš ugodna.
A u budućoj bi se konačno trebali «isplatiti» milioni koje je na raspolaganje stavio investitor Lars Windhorst. Berlinčani žele da u novom prvenstvu konačno dominiraju sportske teme. Hertha se pojačala angažiranjem vrsnog njemačkog golmama Alexandera Schwolowa, preko ljeta je u metropolu stigao i Francuz Lucas Tousart, te Nizozemac Deyovaisio Zeefuik, jedan iznimno talentirani odbrambeni igrač. Iz Kölna je stigao kolumbijski napadač Jhon Cordoba.
Cordoba, Schwolow, Zeefuik i Tousart – to su sve dobri igrači, ali ne tako zvučna imena koja bi trebala krasiti jedan «Bg City Club». Kada je Klinsmann kreirao vizije o budućnosti Herthe, spominjali su se igrači poput Maria Götzea i Juliana Draxlera. Lucas Tousart ima barem iskustvo nastupa u Evropskoj ligi (15 utakmica) i u Ligi prvaka (16). To je očito limit za Herthu i investora Windhorsta – a njihove su ambicije u novoj sezoni već doživjele prvi šok. Hertha je u prvoj rundi Njemačkog kupa ispala iz natjecanja nakon poraza od Braunschweiga, kluba koji se upravo iz treće vratio u drugu njemaju ligu.
Navijači od kartona
5) A navijači?
Fanovi mogu konačno (barem malo) odahnuti. Oni od trećeg mjeseca ove godine nisu smjeli na stadione. Ali bliži se kraju vrijeme prvoligaškog fudbala pred praznim tribinama. Predstavnici njemačkih saveznih pokrajina su se neposredno uoči starta nove sezone dogovorili da će u test-fazi, koja će trajati mjesec i pol, navijači smjeti na stadione: dozvoljena je prodaja maksinalno 20% raspoloživih kapaciteta. „To bi trebao biti svojevrsni eksperiment", najavio je premijer Bavarske Markus Söder (CSU).
Reakcije iz Bundeslige su pozitivne: „Priželjkujemo da u idućim sedmicama i mjesecima bude moguće i više od toga, ali svjesni smo da je sad najpametnije krenuti s malim koracima i dalje pratiti razvoj pandemije", kazao je Alexander Wehrle, poslovođa 1. FC Kölna. "Mi smo spremni za 6.000 navijača i pozdravljamo činjenicu da sad postoji jedinstvena regulacija za sve stadione", dodao je Jörg Schmadtke, sportski direktor Wolfsburga.