Svijet

Pariz kipti od bijesa: Francuska povukla potez kakav nikada do sada nije. Odnosi na ivici

Francuska je povukla svoje ambasadore u Americi i Australiji radi konsultacija izazvanih "izuzetnom ozbiljnošću". Do toga je došlo nakon Kanberine iznenadne odluke da otkaže narudžbu podmornice francuske proizvodnje i umjesto toga sklopi sigurnosni pakt sa Vašingtonom i Londonom.

Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian kaže da je naređenje da se ambasadori vrate u Pariz "odmah" izdato na zahtjev francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, piše Blic.

"Ova vanredna odluka opravdana je zbog izuzetne ozbiljnosti najava koje su 15. septembra dale Australija i Amerika", rekao je Le Drian u saopštenju u petak uvečer.

Francuzi su bijesni zbog odluke Australije da otkaže ugovor vrijedan 90 milijardi dolara koji je 2016. godine potpisala sa francuskom kompanijom "Naval Group" za flotu od 12 najsavremenijih podmornica napadne klase. Taj dogovor je već bio nategnut zbog prekoračenja troškova, kašnjenja i promjena dizajna. "Naval Group" je saopštila da je novi sporazum po kojem će Kanbera nabaviti podmornice na nuklearni pogon američke i britanske izgradnje, umjesto onih iz Francuske, "veliko razočaranje".

Le Drian je već opisao trilateralni AUKUS bezbjednosni pakt kao "ubod u leđa".

"Napuštanje projekta koji je povezivao Australiju i Francusku od 2016. godine i najava novog partnerstva sa Amerikom predstavlja neprihvatljivo ponašanje između saveznika i partnera, čije posljedice uteču na samu koncepciju naših saveza, naših partnerstava i važnost indo-pacifičkog regiona za Evropu", dodao je Le Drian.

Ovo je prvi put u historiji da je Francuska opozvala američkog ambasadora, a saveznički odnos dvije zemlje seže još od američkog rata za nezavisnost. Francuska je također otkazala svečanost u znak sjećanja na godišnjicu bitke kod zaljeva Česapik, odlučujućeg događaja u ratu koji je okončan pobjedom francuske flote nad Britancima 1781. godine.

Zvaničnik Bijele kuće rekao je reutersu da Amerika "žali" zbog francuske odluke i da je Vašington u bliskom kontaktu sa Parizom. Zvaničnik je dodao da će se Amerika u narednim danima angažovati na rješavanju tenzija između dvije zemlje.

Peter Ricketts, bivši ambasador Velike Britanije u Francuskoj, tvitovao je:

"Ne potcjenjujte reakciju Pariza. Ne samo bijes, već i pravi osjećaj izdaje zbog toga što su Velika Britanija, Amerika i Australija pregovarali iza njenih leđa šest mjeseci. Zanimljivo da ambasador nije povučen iz Britanije. Očito da Pariz smatra Kanberu i Vašington glavnim "spletkarošima", a London saučesnikom. Očekujte dalje francuske mjere koje će pogoditi sve tri zemlje".

Francuska nije spomenula Britaniju ni u jednoj službenoj komunikaciji u vezi sa sporazumom, fokusirajući svoj bijes na Australiju, a naročito na Ameriku. Francuski ambasador u Australiji Jean Pierre Tibo, dok je napuštao svoju rezidenciju u Kanberi, rekao je da je Australija "napravila veliku grešku".

Američki zvaničnici tvrde su da su o sporazumu prvo obavijestili Francuze u srijedu ujutro, nekoliko sati prije nego što je američki predsjednik Joe Biden to zvanično saopštio. Također su rekli da su američki zvaničnici neuspješno pokušali da zakažu sastanke sa svojim francuskim kolegama prije nego što je vijest o sporazumu procurila u australsku i američku štampu, dok Francuzi to poriču.

Suočeni sa katastrofalnom zbrkom, obje strane su pokušavale da prebace krivicu na onu drugu. Međutim, jasno je da su Francusku prijatelji ostavili po strani u pitanju od kritičnog strateškog i ekonomskog značaja.

Nešto prije najave opoziva ambasadora, Linda Thomas-Grienfild, američka ambasadorica u Ujedinjenim nacijama, pokušala je da umanji štetu u odnosima dvije zemlje.

"Кao što je predsjednik rekao, blisko sarađujemo sa Francuskom oko zajedničkih prioriteta u indo-pacifičkom regionu i nastavit ćemo to da radimo ovdje u Vijeću sigurnosti. Dobri prijatelji ponekad imaju neslaganja, ali to je priroda prijateljstva. Zato što ste prijatelji, možete imati nesuglasice i nastaviti da radite na tim područjima saradnje", rekla je ona.

U Parizu, međutim, nije bilo ni traga od riječi poput "saradnje“ i nema naznaka da je Francuska spremna da krene tim putem.

Macronu predstoje izbori za sedam mjeseci. Budući da ga desničarski nacionalisti ugrožavaju, pažljivo će se pratiti način na koji javnost reaguje na ovu američku "uvredu".

Francuski predsjednik će se sigurno obratiti svojim evropskim partnerima, a posebno Njemačkoj, dok preispituje zapadnu alijansu i azijsku politiku.

Кako piše "Le Monde": "Osim francuskog ponosa, mjesto Evrope i njena uloga u svijetu dovedeni su u pitanje. Gdje Evropa želi da stoji u globalnom prestrojavanju koje se dešava u sjeni američko-kineske konfrontacije?"

Opoziv ambasadora ili šefa diplomatske misije pokazatelj je krajnjeg negodovanja i neslaganja jedne zemlje sa radnjama, odlukama ili izjavama druge. To je, generalno, pretposljednji korak prije potpunog raskida diplomatskih odnosa, pri čemu je ovo posljednje posljedica velikih tenzija i predstavlja najniži odnos među državama i znak koliko se njihov odnos ozbiljno pogoršao.

Međutim, postoje različiti nivoi ozviljnosti opoziva ambasadora, pri čemu je povlačenje na "konsultacije", što je Francuska sada uradila, najbezopasnija opcija. Ali, kako ne postoji mnogo toga o čemu se ne može "konsultovati" na daljinu putem savremenih sredstava komunikacije, i to je nedvosmislen pokazatelj koliko je jedna zemlja ljuta zbog ponašanja druge.

Koliko taj bijes može biti dubok često je u direktnoj srazmjeri sa dužinom opoziva, koja može biti od nekoliko dana, do nekoliko godina.

Clicky