Svijet

Panika u Downing Streetu 10: Ured Borisa Johnsona bio meta špijunskog softvera iz Izraela. Naručilac bila UAE?

Borisu Johnsonu je rečeno da je njegov ured na Downing Streetu ciljan sa "više" sumnjivih napada pomoću Pegasusa, sofisticiranog softvera za hakiranje koje su napravili Izraelci, a koji može pretvoriti telefon u daljinski uređaj za slušanje, piše Guardian.

U izvještaju, koji je u ponedjeljak objavio Citizen Lab na Univerzitetu u Torontu, navodi se da se vjeruje da je čuveni Downing Street 10 (ured premijera) postao žrtvom napada špijunskog softvera 2020. i 2021., a da su Ujedinjeni Arapski Emirati osumnjičeni za orkestriranje napadom.

Pegasus je softver za hakiranje – ili špijunski softver – razvijen, plasiran i licenciran vladama širom svijeta od strane izraelske kompanije NSO Group. Ima sposobnost zaraziti telefone s operativnim sistemima iOS ili Android.

Citizen Lab, koji ima vodeće svjetske stručnjaka za otkrivanje digitalnih napada, objavio je da je poduzeo rijedak korak obavještavanja o napadu jer "vjeruje da naše akcije mogu smanjiti štetu".

U svom saopćenju Citizen Lab je naveo: “Potvrđujemo da smo 2020. i 2021. promatrali i obavijestili Vladu Ujedinjenog Kraljevstva o više sumnjivih slučajeva zaraze Pegasus špijunskim softverom unutar službenih mreža Ujedinjenog Kraljevstva. To uključuje: ured premijera (10 Downing Street) i Ured za vanjske poslove i Commonwealth… Sumnja na infekciju u uredu britanskog premijera bila je povezana s operaterom Pegasus kojeg povezujemo s UAE.”

Međutim, istraživači nisu uspjeli identificirati konkretne pojedince unutar Downing Streeta 10 i Ministarstva vanjskih poslova za koje se sumnja da su hakirani.

Bidenova administracija poduzela je izniman korak stavljajući NSO na američku crnu listu prošlog novembra, rekavši da ima dokaze da je kompanija prodala špijunski softver za nadzor stranim vladama koje su ga koristile za "transnacionalnu represiju". Tada je glasnogovornik NSO-a rekao da je "zaprepašten odlukom".

Otkrića će pokrenuti značajna pitanja o mogućem kršenju nacionalne sigurnosti na najvišim nivoima britanske vlade, piše Guardian.

Glasnogovornik NSO-a je rekao: “NSO je i dalje na meti brojnih politički motiviranih zagovaračkih organizacija kao što su Citizen Lab i Amnesty kako bi proizveli netačne i nepotkrijepljene izvještaje temeljene na nejasnim i nepotpunim informacijama.

U više navrata smo sarađivali u raznim vladinim istragama, gdje su optužbe bile vjerodostojne. Međutim, informacije iznesene u vezi s tim tvrdnjama opet su lažne i ne mogu biti povezane s proizvodima NSO-a iz tehnoloških i ugovornih razloga.”

Clicky