Predsjednica Kosova Vjosa Osmani primila je danas predsjednika Slovenije Boruta Pahora sa kojim je razgovarala o učešću Kosova na predstojećem samitu Proces Brdo- Brioni, koji će se održati 17. maja u Sloveniji, javlja Anadolu Agency (AA).
Slovenski predsjednik Pahor je na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka sa Osmani, konststovao da je došlo do smanjenja povjerenja među liderima zemalja Zapadnog Balkana u evrointegracije i da je to povezano sa usporenim proširenjem Evropske unije. On je kazao da je zato jako bitno da stav EU bude da je proširenje na prostor Zapadnog Balkana geopolitička neophodnost prve kategorije.
“EU treba da vidi ovaj prostor u cjelini i da razumije da je ubrzanjem procesa proširenja Evropske unije bila bi ojačano povjerenje ljudi i rukovodilaca u evropske integracije, naroda i država, podstaklo bi političku volju za reformama i prije svega elimisao bi se rizik od razmišljanja o rizičnim alternativama, uključujući i promenu granica među državama”, kazao je Pahor.
U vezi nezvaničnog dokumenta, takozvanog non-paper dokumenta, kazao je da on prijedloge iz tog dokumenta o prekrajanju granica u regionu niti podržava, niti odobrava, te da se potpuno suprotno zalaže za proširenje i proces reformi kao historijsku neophodnost.
Pahor je kazao da kao veliki podržavaoci dijaloga između Prištine i Beograda, EU treba iskazati povjerenje da će novo rukovodstvo na Kosovu biti spremno cijelom snagom i svojim autoritetom da tom dijalogu pruži novo ubrzanje.
Kosovska predsjednica Osmani je kazala da Kosovo jeste dio dijaloga, ali da je status Kosova određen 17. februara 2008. kada je proglašena nezavisnost, te da je to završeno pitanje, ali da ima pitanja o kojima treba pričati, poput rasvjetljavanja sudbine nestalih lica.
Osmani je isatakla da je sa Pahorom razgovarala o temama koje će biti tretirane na Procesu Brdo-Brioni, uz naglasak o neophodnosti regionalne saradnje i ubrzanja procesa evropskih integracija cijelog regiona.
“Garantovala sam predsjedniku Pahoru da je za Kosovo proces evrointegracija, prioritet svih prioriteta, ne samo zato što je to dio preambule Ustava Kosova nego je to i volja našeg naroda. Potrebne reforme koje treba preduzeti u ovom procesu mi ne vidimo kao nešto nametnuto, nego kao reforme koje su dobre za život naših građana zato što se odnose na vladavinu prava, bolje obrazovanje, bolje zdravstvo i na mir i stabilnost kao zajedničke evropske vrijednosti”, kazala je Osmani.
Osmani je navela da je Kosovo ispunilo kriterijume za liberalizaciju viza, čak duplo više kriterijuma od drugih zemalja, a još uvijek čeka na odobrenje liberizacije viza.
Ona je istakla da Kosovo od Slovenije kao prijateljske zemlje očekuje pomoć u borbi protiv pandemije COVID-19, kao i nastavak dobre ekonomske saradnje.