Japanska svemirska letjelica SLIM ponovo radi! Sonda je 20. januara uspješno sletjela na lunarnu površinu, ali je, zbog problema sa solarnim panelima, samo nekoliko sati kasnije ostala bez energije i isključena. Poslije nešto više od osam dana solarni paneli su proradili, a SLIM je nastavio svoju misiju, objavila je Japanska agencija za aerokosmička istraživanja (JAXA).
"Komunikacija sa sondom SLIM uspješno je ponovo uspostavljena, a operacije su nastavljene! Naučna istraživanja odmah su započeta pomoću instrumenta kamere MBC, odmah smo dobili prvo svjetlo. Ova slika pokazuje „igračku-pudlicu“ primijećenu ovom kamerom", saopštila je JAXA na platformi X.
Communication with SLIM was successfully established last night, and operations resumed! Science observations were immediately started with the MBC, and we obtained first light for the 10-band observation. This figure shows the “toy poodle” observed in the multi-band observation. pic.twitter.com/WYD4NlYDaG
— 小型月着陸実証機SLIM (@SLIM_JAXA) January 29, 2024
"Igračka-pudlica“ je, objasnila je JAXA, naziv za stijenu snimljenu u neposrednoj blizini sonde SLIM.
Sondu je nakon slijjetanja na Mjesec fotografisao transformišući robot LEV-2. Ove dvije mašine veličine loptice za bejzbol, a čiji razvoj je pomogla kompanija koja je pravila igračke Transformers, izletjele su iz SLIM-a nekoliko trenutaka prije slijetanja i analizirale su okolinu. One su, kako je i planirano, vrlo brzo ostale bez energije i završile svoju misiju.
Japan je 20. januara postao tek peta zemlja, nakon SSSR, SAD, Kine i Indije, koja je uspjela da spusti letjelicu na Mjesec. Ovaj historijski uspjeh, koji je uslijedio nakon dva neuspjeha, posebno je važan zbog isprobavanja nove tehnologije koja omogućuje slijetanje na manje od 100 metara od cilja. Kako je JAXA saopštila prije nekoliko dana, sonda SLIM je sletjela samo 55 metara od cilja.
"Dokazali smo da možete da sletite gdje god želite, a ne tamo gdje morate", rekao je tada Šiničiro Sakai, menadžer projekta za sondu SLIM, na konferenciji za novinare.
Prilikom slijetanja, sonda je imala problema, zbog čega je, kako navodi Sakai, završila u neplaniranom položaju.