Ime joj vjerovatno dolazi zbog mjesta gdje se najčešće nalazila – a to su neobrađena polja u poljoprivrednim krajevima.
Preslica je jedno od najboljih sredstava za liječenje pluća, kako kod kroničnog bronhitisa tako i kod plućnih krvarenja pa čak i kod tuberkuloze pluća.
Prema najnovijim rezultatima istraživanja smiruju se i najteža krvarenja pluća redovitim uzimanjem čaja od preslice. Uz pomoć tzv. »terapije silicijskom kiselinom« postiže se izlječenje tuberkuloznih procesa na plućima, ako se tokom mjeseci pa čak i kroz čitavu godinu trajno uzima iz ove biljke silicijska kiselina.
Teško oboljelo i već neotporno plućno tkivo, ne samo da će se učvrstiti dodavanjem silicijske kiseline iz preslice, nego će doći do zacijeljenja dijelova pluća, tzv. kaverna. Uz to će se uskoro pojaviti i drugi pokazatelji ljekovitosti: najčešće bez apetita, oslabljeni bolesnik s temperaturom koja stalno pada i raste, ponovno će dobiti apetit nakon terapije s preslicom. Tjelesna snaga i težina takvog bolesnika ojačati će i povećati se, a prestati će i karakteristično noćno znojenje te stalno povišena temperatura.
Terapija
Preslica se može piti preventivno, kao čaj, ali kod priprema čajnih kura za plućne bolesti, a prije svega za liječenje plućne tuberkuloze, mora se količina preslice u terapiji povećati.
Uzimaju se 3 čajne kašike za jednu šalicu čaja. Nakon završetka ove čajne kure može se još kroz 3-4 sedmice piti čaj uobičajeno pripremljen (s jednom žlicom preslice) i s dodatkom meda.
Krvarenje
Kod krvarenja želuca također pomaže ova biljka. Pije se dnevna količina od 4 šalice čaja, ali tu količinu treba uzimati jedaćom žlicom, a ne piti. Sve 4 šalice pripreme se odjednom ujutro, a čaj se uzima ohlađen, mlak, tokom dana jedaćom žlicom.
VAŽNO:
Često se na žalost može pročitati da kod krvarenja iz pluća ili kod krvarenja iz želuca čaj od preslice treba piti ohlađen kao led, što je posve krivo. Vrlo je djelotvoran svježi sok preslice no taj se pije čajnom kašikom i malo razrijeđen vodom.