Mnogo svijeta mašta o tome da se preseli negdje gdje je život ljepši. Ako ste među onim sretnicima koji bi mogli to na neki način i da ostvare, čini se da svi putevi vode u Aziju i na Pacifik.
Osam gradova azijsko-pacifičkog regiona svrstano je u 10 gradova najboljih za život, navodi se u izveštaju Economist Intelligence Unita.
Najbolji globalni indeks kvaliteta života koji izračunava ova istraživačke agencija ima Auckland na Novom Zelandu i taj grad je proglašen za najbolje mjesto za život 2021. godine. Wellington, još jedan grad u istoj državi, zauzeo je četvrto mesto. Gradovi u Japanu i Australiji zauzeli su još šest mjesta na listi prvih deset.
Rangiranje djelimično odražava uspjeh gradova u odbrani od COVID-19.
Auckland je uspio da zadrži virus mnogo efikasnije od većine drugih lokacija. Za razliku od mnogih gradova u Sjedinjenim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu i Italiji, Auckland je držao svoje škole otvorenima tokom čitave pandemije.
U četvrtak je Novi Zeland oborio sopstveni rekord za najduži period bez transmisije virusa, 103 dana. U čitavoj zemlji zabilježeno je 26 smrtnih slučajeva od početka pandemije, što je jedna od najnižih stopa na svijetu.
Osaka u Japanu zauzela je drugo mjesto zbog niske stope kriminala, navodi se u izvještaju. Godišnji izvještaj smjestio je grad na četvrto mjesto prije pandemije.
Tokio je zauzeo nekadašnju poziciju Osake i izjednačen je sa Wellingtonom. Oba japanska grada postigla su 100 bodova u zdravstvenoj kategoriji, mada je Osaka bolje prošla po pitanju infrastrukture.
Evropski gradovi su uglavnom skliznuli na rang listi, uglavnom zbog ograničenja koja su postavljena da sadrže COVID-19. Najviše su skliznuli njemački gradovi Hamburg i Frankfurt koji su se spustili za 34, odnosno 29 mjesta. Njemačka, kao i druge članice Evropske unije, iskusile su „nalet na zdravstvene resursetokom drugog talasa pandemije“, navodi se u izvještaju.
Iako je London rangiran kao najpoželjniji grad za rad u studiji koju su sproveli Boston Consulting Group i Totaljobs, čini se da je tek na 60. mjestu po kvalitetu života. Razlog tome bi mogao biti što jedna crvena paprika košta 1,45 funti ili možda smrdljivi autobusi tokom ljeta.
Izvještaj je analizirao podatke od februara do marta, perioda kada su mnogi od tih gradova doživjeli svoj drugi ili treći talas COVID-19.
Dva značajna izuzetka su Cirih i Ženeva, koji su u izvještaju 2021. sedmi, odnosno osmi. Švicarski gradovi morali su da uvedu ograničenja na društvena okupljanja tokom pandemije, gubeći poene u kategoriji kultura i životna sredina, ali njegov zdravstveni sistem nije bio pred pucanjem kao kod nekih drugih evropskih gradova.
Da bi rangirali gradove, istraživači su ocijenili svaku lokaciju u pet kategorija: stabilnost, zdravstvena zaštita, obrazovanje, kultura i životna sredina i infrastruktura. Faktori uključuju stope kriminala, vremenske prilike, javni prevoz i stanovanje.
Američki gradovi Honolulu na Havajima i Hjuston u Teksasu popeli su se najviše na rang listi zahvaljujući svome pristupu pandemiji.
Na dnu liste je Damask u Siriji, zbog posljedica višegodišnjeg rata u toj zemlji.