Nedostatak željeza u ljudskom organizmu uzrokuje niz zdravstvenih problema. S time se svakodnevno susreće čak trećina svjetskog stanovništva.
Muškarci u svom tijelu imaju do 3.5 grama željeza, a žene do 2.45 grama. Njegova najvažnija uloga u organizmu je proizvodnja hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kisik od pluća do svih stanica u tijelu. No, to mu nije jedina uloga.
Tijelo ne može samo proizvoditi željezo
Osim za prijenos kisika, željezo je važno za rast, reprodukciju, zacjeljenje rana te za pravilne imunološke reakcije. Imunitet se oslanja na različite vrste bijelih krvnih stanica koje napadaju bakterije, viruse i druge patogene. Ako tijelo nema dovoljno željeza, imunološki sistem može oslabjeti, što rezultira većom podložnošću bolestima i infekcijama. Stoga je ključan element u borbi protiv infekcija.
Kako bi svi sistemi funkcionirali pravilno, željezo treba redovno unositi u tijelo prehranom jer ga naše tijelo ne može proizvesti samo. Postoji nekoliko načina kako to učiniti.
Željeza ima u mesu, ali i u povrću, voću i orašastim plodovima. Ono koje dolazi iz mesa naziva se hem željezo i tijelo ga bolje apsorbira. Međutim, zasićenost se razlikuje od vrste do vrste. Tako je poznato da crveno goveđe meso sadrži više željeza od pilećeg. Karakteristična crvena boja mesa dolazi od proteina mioglobina koji privremeno pohranjuje kisik u mišićima, a više ga se nalazi u goveđem i janjećem mesu nego pilećem.
Nehem željezo puno je češće u našoj prehrani, no teže se apsorbira. Međutim, i tome se može doskočiti pomoću jednog trika. Ljekari uz željezo često preporučuju uzimanje vitamina C koji pomaže pri apsorpciji nehem željeza. Tako se značajno povećava apsorpcija željeza iz biljnih izvora, što je posebno važno za vegetarijance i vegane.
Ovi ljudi posebno su podložni nedostatku željeza
Osim prehrane, na količinu željeza u organizmu utječu i druge stvari. Podložnije posljedicama nedostatka tog minerala mogu biti osobe starije od 55 godina. Problemi su izraženi i kod žena u reproduktivnoj dobi jer se dio željeza gubi menstrualnim krvarenjem. Trudnice i djeca također spadaju u kritičnu grupu te su vrlo osjetljivi na nedostatak željeza i anemiju.
Zdravlje gradimo postepeno svakodnevnim akcijama. Međutim, uz sve dobro nam znane preporuke, ponekad se dogodi da tijelo ne prima dovoljno svih minerala, uključujući željezo.
Ako ga ne možemo unijeti dovoljno prehranom, možemo se informirati te pronaći adekvatno rješenje i tako se na vrijeme pobrinuti za svoje zdravlje. Jedno od rješenja je uzimanje dodatka prehrani pripremljenog od ekstrakta niskogrmne nordijske borovnice, prirodne vode i doze željeza.
Blueiron sadrži i druge sastojke čija kombinacija doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti, kao i normalnoj funkciji imunološkog sistema. Tako vitamin B12 pomaže u proizvodnji crvenih krvnih stanica i radu živčanog sistema, a vitamin C pospješuje apsorpciju željeza. Također sadrži cink koji regulira rast stanica i zarastanje rana, biotin koji se brine o normalnom funkcioniranju živčanog sistema te folnu kiselinu koja smanjuje umor i iscrpljenost.
Blueiron ne sadrži umjetna bojila, pogodan je za uporabu u trudnoći, kao i za vegane i vegetarijance. Također je blag prema želucu. Dostupan je u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama.
Proljetni umor nije mit
Zašto se baš dolaskom prvih toplijih dana osjećamo umornije nego inače? Kako raste vanjska temperatura, povećava se i tjelesna temperatura. Više sunčanih dana i bujanje prirode potiču naše tijelo da proizvodi više serotonina, hormona sreće. On se luči danju i odgovoran je za brži metabolizam, veću tjelesnu temperaturu, bolje raspoloženje, budnost i opće zadovoljstvo.
Kako se metabolizam ubrzava, potrebno mu je više energije i kisika. Tu nastupa željezo.
Prosječan dnevni gubitak željeza kod muškaraca iznosi oko 1 mg, dok žene gube oko 2 mg. Razlika u gubitku između spolova primarno je posljedica menstrualnih krvarenja kod žena, kao i povećane potrošnje željeza tokom trudnoće i dojenja.
Simptomi manjka željeza
Nedostatak željeza još može biti posljedica nedostatka želučane kiseline, smanjene sposobnosti proizvodnje hemoglobina, kao i rasta, razvoja, trudnoće i dojenja.
Ako ga ne jedemo onoliko koliko ga trošimo, dijetetičari upozoravaju kako vrlo lako može doći do njegova nedostatka. Tada se javljaju zdravstveni problemi.
Manjak željeza uzrokuje slabokrvnost, odnosno anemiju koja je posljedica manjka hemoglobina. Kao rezultat, osobe koje pate od ovog stanja često doživljavaju hronični umor, slabost i bljedilo. Potonje je posljedica smanjenog protoka kisika u krvi. Kratkoća daha i ubrzani ili nepravilni otkucaji srca također su česti kod anemije, posebice tokom fizičke aktivnosti, jer srce pokušava kompenzirati nedostatak kisika.
Mnogi oboljeli od anemije primjećuju i druge posljedice, poput problema s koncentracijom i brzinom razmišljanja. Ruke i noge su im često hladne, što je još jedan pokazatelj smanjene cirkulacije kisika.
Kako bi se spriječio ovaj zdravstveni problem, trebamo svakodnevno prakticirati pravilnu prehranu.