Na svjetskim valutnim tržištima vrijednost dolara pala je i prošle sedmice, već sedmu zaredom, što nije zabilježeno posljednjih 10 godina.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošle sedmice 0,05 posto, na 93,41 bod, nedaleko najniže razine od maja 2018. godine, prenosi Hina.
Pritom je kurs eura prema dolaru ojačao 0,1 posto, na 1,1785 dolara, pa se kreće blizu najvišeg nivoa od maja 2018.
U odnosu na japansku valutu, kurs dolara ostao je, pak, na sedmičnom nivou gotovo nepromijenjen, na 105,90 jena.
Slabljenje dolara sedam sedmica zaredom, što je njegov najduži negativni niz u posljednjih 10 godina, posljedica je izuzetno popustljive monetarne politike Feda.
Uz to, američka centralna banka poručila je nedavno da će uvesti nove poticajne monetarne mjere, ako to bude potrebno, iako je već dosad na finansijska tržišta ubrizgala hiljade milijardi dolara i oštro srezala ključne kamatne stope.
Osim toga, ulagači vjeruju da će demokratski i republikanski zastupnici u Kongresu uskoro usuglasiti nove poticajne fiskalne mjere, vrijedne oko 1.000 milijardi dolara.
Do petka nije postignut dogovor, a obje strane poručuju da se stajališta i dalje znatno razlikuju. No, ulagači su uvjereni da će se sporazum postići.
A da su nove poticajne mjere nužne, pokazuje većina posljednjih podataka, prema kojima američka privreda i nije baš u snažnom zaletu.
Posljedica je to nepopustljivog rasta broja zaraženih i umrlih od koronavirusa, što neke savezne države navodi na usporavanje procesa ponovnog pokretanja privrednih aktivnosti.
Tako je u petak objavljeno da je u srpnju broj zaposlenih porastao za 1,76 miliona, što je, doduše, nešto više nego što se očekivalo, ali znatno manje u odnosu na 4,8 miliona mjesec dana prije.
Trenutno naknadu za nezaposlene prima oko 30 miliona Amerikanaca i ekonomisti upozoravaju da je oporavak zapošljavanja ključan za oporavak privrede od posljedica pandemije.
„Ključno je da je nezaposlenost i dalje izuzetno visoka, s obzirom na historijski prosjek i da broj zaraženih i umrlih od koronavirusa i dalje raste, a da vakcine još nema. Političari su obećali dodatnih 1.000 milijardi dolara poticaja. Ako to ne ostvare, bit će to političko samoubistvo”, kaže Mike Zigmont, direktor u kompoaniji Harvest Volatility Management.
No, zbog Fedovog šampanja novca i golemih fiskalnih poticajnih mjera, nedavno je agencija Fitch smanjila izglede za američki najviši trostruki A rejting sa stabilnih na negativne. Taj je potez, poručila je agencija, uslijedio zbog slabljenja kreditne snage i povećanog deficita SAD-a.