Astronomi su otkrili zvijezdu koja bi mogla postati jedan od najjačih magneta u svemiru. HD 45166 udaljen je 3.000 svjetlosnih godina i primijećen je s više teleskopa razasutih po cijeloj Zemlji, piše SkyNews.
Bogat helijem, ovaj međuzvjezdani div je nekoliko puta veći od našeg Sunca. No stručnjake više zanima šta ga čeka nakon smrti, kada vjeruju da će postati magnetar.
Ove super-guste mrtve zvijezde mogu se pohvaliti ultra-jakim magnetskim poljima - najmoćnijima od svih postojećih.
Iako ih ima diljem naše galaksije, astronomi nisu sigurni kako nastaju i nadaju se da će pronalazak vjerovatnog budućeg kandidata baciti više svjetla na njihovo porijeklo.
Na temelju podataka prikupljenih s raznih teleskopa, HD 45166 ima magnetsko polje od 43.000 gaussa, što je čini najmagnetičnijom zvijezdom koja je ikad pronađena.
Moć zvijezde je ogromna
Naslovna fotografija ovog članka, umjetnikov dojam zvijezde, pokazuje kako je obavijena intenzivnim vjetrovima čestica koje su zarobljene njezinim magnetskim poljem.
HD 45166 je binarni sistem i u pozadini s lijeve strane je njegov pratilac, normalna plava zvijezda u svojoj orbiti.
Glavni autor, Tomer Shenar sa Univerziteta u Amsterdamu, rekao je da je ovo "uzbudljivo" otkriće prvo takve vrste.
Koautor Pablo Marchant rekao je da je njegova cijela površina "magnetična poput najjačih magneta koje je napravio čovjek".
Pa ipak, magnetari su još barem milijardu puta jači.
Bude li HD 45166 doista na putu da to postane, nakon smrti će kolabirati pod vlastitom gravitacijom i postati iznimno kompaktna neutronska zvijezda s magnetskim poljem od oko 100 trilijuna gaussa.
Recimo to ovako: kad bi se magnetar pojavio na istoj udaljenosti kao Mjesec, bio bi dovoljno jak da izbriše podatke sa svake kreditne kartice na Zemlji.
Trenutno postoji samo 31 poznati magnetar
Trenutno postoji samo 31 poznati magnetar u svemiru, iako astronomi sumnjaju da postoje milioni neaktivnih koji čekaju da budu pronađeni.
Profesor Shenar je rekao da je potencijal HD 45166 "cijelo vrijeme bio skriven ispred naših očiju".
Nalazi su objavljeni u časopisu Science.