Nova istraživanja pokazuju da hemikalije prisutne u zraku, proizvedene iz fosilnih goriva, imaju negativan utjecaj na proces oprašivanja i mijenjaju miris cvjetova.
Ovo ima ozbiljne posljedice ne samo za ljude koji uživaju u mirisu cvijeća, već i za insekte koji se oslanjaju na miris kako bi pronašli cvjetove. Istraživači su otkrili da nitratni radikali, poznati kao NO3, proizvedeni iz različitih izvora zagađenja, mijenjaju hemijski sastav mirisa cvjetova do te mjere da oprašivači ne mogu prepoznati te mirise i reagirati na njih.
"Zagađenje uzrokovano ljudskim djelovanjem mijenja hemijski sastav kritičnih mirisnih znakova, i to do te mjere da ga oprašivači više ne mogu prepoznati i reagirati na njega", rekao je istraživač Jeff Riffell, prenosi New York Post.
Ozbiljne posljedice
Ovo je posebno zabrinjavajuće jer oprašivači, poput moljaca ili pčela, nisu više u stanju pronaći cvjetove u urbanim područjima, što može imati ozbiljne posljedice za oprašivanje i očuvanje ekosistema. Iako su dnevne statistike o zagađenju manje ozbiljne, istraživači vjeruju da sunčeva svjetlost može smanjiti snagu nitratnih radikala.
"Kada mirišete ružu, mirišete raznolik buket sastavljen od različitih vrsta hemikalija. Isto vrijedi za gotovo svaki cvijet. Svaki ima svoj vlastiti miris sastavljen od specifične hemijske recepture. NO3 stvarno smanjuje 'doseg' cvijeta - koliko daleko njegov miris može doprijeti i privući oprašivače prije nego što se razgradi i ne može se otkriti," dodao je Riffell.
Međutim, zabrinutost ostaje jer oprašivači, koji su ključni za oprašivanje većine cvjetova, mogu biti ugroženi. Ovo istraživanje ukazuje na potrebu za daljnjim istraživanjem utjecaja zagađenja na interakciju između biljaka i oprašivača te na razumijevanje posljedica takvih promjena u prirodi. Potrebno je holističko razumijevanje kako bi se razvile strategije za očuvanje oprašivača i osiguralo oprašivanje biljaka, ključno za održavanje biljnog svijeta i ekosistema.