Naučnici se suočavaju s misterijom nakon što su otkrili kameni alat, čak 330 dijelova, starog oko 2,9 miliona godina na lokaciji u Keniji, uz obalu Viktorijinog jezera.
Alat je korišten za klanje životinja, uključujući nilske konje, i sitnjenje biljki za ishranu.
Ko ih je od naših prahistorijskih rođaka koji su tada hodali afričkim krajolikom napravio? Glavni osumnjičeni, rekli su istraživači u opisu otkrića, mogao bi biti iznenađenje.
Alat kao kamena tehnologija
Artefakti nalazišta Nyayanga predstavljaju najstarije poznate primjere vrste kamene tehnologije, nazvane Oldowan toolkit, koja je bila revolucionarna.
Omogućavala je našim precima da prerađuju raznoliku hranu i prošire jelovnik. Pronađene su tri vrste alata: kameni čekić i kamena jezgra za usitnjavanje biljaka, kostiju i mesa te komadi s oštrim rubovima za rezanje mesa.
Da stavimo u perspektivu starost ovog alata - naša se vrsta Homo sapiens pojavila tek prije otprilike 300.000 godina, prenosi Reuters.
Naučnici su dugo vjerovali da su ove alate koristile vrste koje pripadaju rodu Homo. Ova grupa koja uključuje našu vrstu i naše najbliže rođake.
No, u Nyayangi nisu pronađeni fosili Homo. Umjesto toga, ondje su otkrivena dva zuba - čvrsti kutnjaci - roda zvanog Paranthropus. To ukazuje da je ovaj naš prahistorijski rođak možda bio kreator alata.
"Povezivanje ovih Nyayanga alata s Paranthropusom moglo bi ponovo otvoriti slučaj o tome ko je napravio najstarije oldowansko oruđe.
Najstariji poznati fosili Parantropusa
Možda nije samo Homo, nego su i druge vrste hominina prerađivale hranu Oldowan tehnologijom", rekao je antropolog Thomas Plummer s Queens koledža u New Yorku.
On je vodeći autor istraživanja objavljenog u časopisu Science. Izraz hominin odnosi se na različite vrste koje se smatraju ljudskim ili srodnim.
Kutnjaci predstavljaju najstarije poznate fosile Parantropusa, uspravnog "hodača" koji je kombinirao osobine nalik majmunu i čovjeku.
Ostali hominini koji su postojali u to vrijeme uključivali su rod Australopithecus. On je poznat po još starijem fosilu "Lucy".
"Dok neke vrste neljudskih primata proizvode tehnologije koje pomažu u traženju hrane, ljudi jedinstveno ovise o tehnologiji za preživljavanje", rekao je Plummer.
Prekretnica u ljudskoj evoluciji
Sav kasniji razvoj prahistorijskih tehnologija temeljio se na Oldowan alatima. To je činilo njihovu pojavu prekretnicom u ljudskoj evoluciji, rekao je Potts.
Nalazište Nyayanga locirano je na zapadnom obodu planine Homa uz Viktorijino jezero u jugozapadnoj Keniji. Kad su alati napravljeni, to je bila šuma i travnjak uz potok, koji je vrvio životinjama.
Do sada, najstariji poznati oldowanski primjerci datiraju prije otprilike 2,6 miliona godina, u Etiopiji. Vrsta Homo erectus kasnije je nosila Oldowan tehnologiju sve do Gruzije i Kine.
Tragovi posjekotina na rebru i potkoljenici nilskog konja u Nyayangi bili su najstariji poznati primjeri klanja vrlo velike životinje - zvane megafauna.
Alati su također korišteni za lomljenje kostiju antilope kako bi se dobila srž.
Vatra se počela koristiti tek mnogo kasnije. To znači da se hrana jela sirova. Istraživači sumnjaju da su alati korišteni za mljevenje mesa.