ATOMSKO VRIJEME

Otapanje polarnog leda ima novi zastrašujući utjecaj na Zemlju

Globalno zagrijavanje mijenja svijet na različite načine, ali postoji jedna promjena koja vjerojatno nije bila na pameti mnogih. Novo istraživanje otkrilo je da se redistribucija mase zbog topljenja polarnog leda mijenja samu brzinu kojom se planet vrti. Zapravo, prema trenutnoj stopi topljenja, skok sekunde koji je planiran za oduzimanje iz koordiniranog univerzalnog vremena 2026. godine, kako bi se osiguralo da prati rotaciju Zemlje, neće biti potreban sve do 2029., tvrdi geofizičar Duncan Agnew sa Univerziteta California San Diego.

Pomicanje toga ne zvuči kao velika stvar, to je samo sekunda, u konačnici, ali globalno vremensko mjerenje je vrlo precizno i rigidno područje na kojem mnoge aplikacije ovise, od komunikacija do mrežnog računarstva do financijskih tržišta. Osim toga, potrebna je velika količina mase da bi se promijenila rotacija Zemlje. Ovo otkriće predstavlja tužnu sliku koliko ozbiljna situacija postala.

"Da topljenje polarnog leda nije nedavno ubrzano, ovaj problem bi se dogodio 3 godine ranije", piše Agnew u svom radu. "Globalno zagrijavanje već utječe na globalno vremensko mjerenje."

Stvorit će poteškoće

Koordinirano univerzalno vrijeme, ili UTC, je sistem zasnovan na stotinama atomskih satova, oko kojih su regulirani svi ostali satovi. Budući da rotacija Zemlje nije konstantna, mjerač vremena koliko precizan kao atomski sat će s vremenom biti izvan ravnoteže u usporedbi s vremenom koje održavamo na Zemlji. Stoga, povremeno se dodaje skok sekunde u UTC kako bi se ponovno uskladila njegova veza s Međunarodnim atomskim vremenom, ili TAI.

Do sada nije bilo potrebe za negativnom skokom sekunde u UTC-u, ali 2022. godine Zemlja je doživjela svoj najkraći dan ikad zabilježen, što je dovelo do spekulacija i planova za negativni skok sekunde 2026. Nismo trebali prilagoditi skok sekunde od 2016. godine, ali izgled negativne skok sekunde zabrinuo je neke ljude zbog utjecaja na našu tehnologiju.

Kako Agnew napominje: "Mnogi sistemi sada imaju softver koji može prihvatiti dodatnu sekundu, ali malo koji dopušta uklanjanje sekunde, tako da se očekuje da će negativni skok sekunde stvoriti mnoge poteškoće." Budući da je rotacija Zemlje nedavno primijećena kako radi neke čudne stvari, Agnew je odlučio pogledati njenu kutnu brzinu – na način na koji se njezina rotacija mijenjala u posljednjih nekoliko godina i raspodjelu mase na njezinoj površini.

Čekamo do 2029. g

Gravitacija Zemlje stalno se nadzire pomoću satelita koji orbitiraju oko Zemlje, mjereći promjene između njihovih orbita i udaljenosti između njih jer su pogođeni regionalnim varijacijama u gravitaciji na površini Zemlje. Budući da je gravitacija izravno povezana s masom, to može otkriti gdje je masa koncentrirana.

Agnew je proučavao promjene u gravitacijskom polju Zemlje i mjerenja brzine rotacije planeta. Otkrio je da topljenje ledenih pokrivača ima izražen utjecaj na rotaciju Zemlje. Kada se led na Grenlandu i Antarktici otopi, on se sliva u okeane, redistribuirajući masu i mijenjajući, samo malo, rotaciju planeta. Na temelju ovih informacija, Agnew je zaključio da će negativni skok sekunde biti potreban do 2029. godine, prenosi Science Alert.

Sistem skoka sekunde uveden je početkom 1970-ih, kada je rotacija Zemlje bila najkonstantniji način mjerenja vremena. Ali to već neko vrijeme nije slučaj, i bilo je rasprava o promjeni pravila kako bi se prekinula veza između UTC-a i TAI-a. Agnew predlaže nešto hitniju promjenu: nikada ne dopustiti negativni skok sekunde.

Slične vijesti

Clicky