Caritas Bosne i Hercegovine u saradnji s koalicijama i organizacijama osoba s invaliditetom održao je javne prezentacije o pristupačnosti u deset lokalnih zajednica, a predstavljeni su i rezultati analize pristupačnosti za osobe s invaliditetom koja je urađena za svaki grad pojedinačno.
U svakom gradu, a posljednje javne prezentacije su održane u Tuzli, Bijeljini i Vogošći, napravljena je detaljna analiza oko 15 javnih objekta i površina.
Najveći problemi
Najveće probleme, kako je istaknuto, predstavljaju nedostaci pristupačnih toaleta, parkiranje nesavjesnih vozača na mjestima za osobe s invaliditetom, nepristupačni ulazi u pojedine važne objekte i institucije, kose ravni koje su urađene u suprotnosti s propisima, nedostatak taktilnih traka i zvučnih semafora, nepristupačne informacije i slično.
Zaključeno je da nema objekata koji u cijelosti ispunjavaju sve standarde pristupačnosti za sve kategorije osoba s invaliditetom.
Opći je zaključak da se i danas ove suočavaju s nizom poteškoća u obavljanju svakodnevnih aktivnosti te da bosanskohercegovačko društvo nije pristupačno za ovu kategoriju stanovništva.
Pokrenut projekt
Potrebno je predvidjeti proračun za uklanjanje prepreka na svim razinama vlasti, primjenjivati standarde pristupačnosti kod izgradnje novih objekata, podići svijest u javnosti o značaju pristupačnosti i primjenjivati standarde pristupačne komunikacije.
Projekt Access – pristupačnost za osobe s invaliditetom financira Ambasada SAD u BiH. Projekt provodi Caritas BiH. Cilj projekta je doprinijeti unapređenju pristupačnosti za osobe s invaliditetom.
U sklopu projekta u tijeku je javna kampanja pod nazivom "Pristupačno okruženje za sve. Bez prepreka!", saopćeno je iz Caritasa BiH.