Svijet

Oružje iz Srbije ipak završava u Ukrajini?

Srbija, jedina zemlja u Evropi koja je odbila uvesti sankcije Rusiji, pristala je da isporuči oružje Ukrajini - ili ga je već i poslala, navodi se u povjerljivom dokumentu Pentagona koji je procurio u javnost.

Dokument na koji se poziva agencija Reuters, sažetak je odgovora evropskih vlada na zahtjeve Ukrajine za vojnu obuku i „smrtonosnu pomoć" ili oružje.

Povjerljivi dokumenti

To je jedan od mnoštva povjerljivih dokumenata objavljenih na internetu poslednjih sedmica. Radi se o možda najozbiljnijem odavanju državnih i vojnih tajni Sjedinjenih Američkih Država u posljednje vrijeme.

Smrtnosna pomoć, na engelskom "lethal aid", podrazumijeva oružje, municiju, vojna vozila i slično koji se šalju iz jedne države u drugu u vremenima predstojećeg ili tekućeg sukoba, prenosi DW.

Pod nazivom „Evropa - Odgovor na aktuelni sukob Rusije i Ukrajine", dokument u obliku grafikona navodi „procijenjene pozicije" 38 europskih vlada kao odgovor na ukrajinske zahtijeve za vojnom pomoći.

Grafikon pokazuje da je Srbija odbila omogućiti obuku ukrajinskim vojnicima, ali se obavezala da će poslati smrtonosnu pomoć - ili ju je već i isporučila.

Također se kaže da Srbija ima političku volju i vojnu sposobnost da u budućnosti osigura oružje Ukrajini.

Dokument nosi oznaku Tajno i NOFORN. Time se zabranjuje distribucija stranim obavještajnim službama i vojskama. Datirana je na 2. mart. Ima pečat ureda Združenog načelnika štabova (Joint Chiefs of Staff).

Reuters nije mogao iz nezavisnih izvora provjeriti autentičnost tog dokumenta.

Kabinet predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i ukrajinska ambasada nisu za sada odgovorili na upit novinske agencije. Ni Pentagon nije odgovorio na pitanja Reutersa o dokumentu koji se odnosi na Srbiju.

Vučić zastupa neutralnost

Već ranije je odbio komentiranje bilo kojeg dokumenta koji je dospio u javnost.

Predsjednik Vučić i vlada Srbije zastupaju poziciju neutralnosti zemlje u ratu u Ukrajini, unatoč dubokim historijskim i kulturnim, pa djelomice i ekonomskim vezama zemlje s Rusijom.

„Ako je ovaj dokument autentičan, onda pokazuje ili Vučićevu dvoličnost prema Rusiji ili da je on pod ogromnim pritiskom Washingtona kako bi isporučio oružje Ukrajini", rekao je Januš Bugajski, stručnjak za istočnu Evropu iz Jamestown zaklade.

Ministarstvo pravde SAD istražuje curenje tajnih dokumenta. Pentagon (ministarstvo odbrane SAD) procjenjuje štetu nanijetu nacionalnoj sigurnosti.

Tabela Pentagona je podijelila odgovore na ukrajinske zahtjeve za pomoć u četiri kategorije: zemlje koje su se obavezale da će osigurati obuku i smrtonosnu pomoć, zemlje koje su već omogućile obuku, smrtonosnu pomoć ili oboje, zemlje s vojnom sposobnošću i političkom voljom „da osiguraju buduću smrtonosnu pomoć".

Austrija i Malta su bile jedine dve zemlje za koje stoji „Ne" u sve četiri kategorije.

Krajnji korisnik

Objavljivanje grafikona dolazi nešto više od mjesec nakon što je u dokumentima postavljenima na proruskom kanalu na Telegramu navodno prikazana isporuka raketa zemlja-zemlja od 122 milimetra srbijanskog proizvođača oružja Krušik za Kijev u novembru.

Dokumenti su uključivali otpravni list i certifikat krajnjeg korisnika - ukrajinske vlade.

Moskva je u martu objavila da je od Beograda zatražila službeno objašnjenje navodnih isporuka, citira državna novinska agencija TASS glasnogovornicu ruskog ministarstva vanjskih poslova Mariju Zaharovu.

Proizvođač oružja Krušik iz Valjeva demantirao je da je Ukrajini poslao rakete ili drugo oružje. Vučić je te navode nazvao „notornom laži".

"Nismo izvezli nikakvo oružje ili municiju u Rusiju ili Ukrajinu", rekao je on tokom posjeta Kataru 5. marta.

Reuters nije mogao iz nezavisnih izvora potvrditi autentičnost dokumentacije pošiljke objavljene na Telegramu.

Imali listu isporuka

Od početka rata u februaru prošle godine Vučić pokušava balansirati između tradicionalno bliskih veza s Moskvom s jedne i željenog pridruživanja Evropskoj uniji s druge strane.

Ali, Srbija je jedina od 44 države u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji, piše Reuters.

Zanimljivo je Vuk Cvijić, novinar beogradskog sedmičnika NIN, u razgovoru za DW iznosi da "Srbija ispada smiješna u očima međunarodne zajednice".

"Jer, mi smo u našem sedmičniku imali i liste isporuka i fotografije oružja iz Ukrajine još prošle godine, kada je predsjednik Srbije tvrdio da je bila samo jedna isporuka.

Mi smo dokazali da ih je bilo najmanje još tri. To nije dobra slika za sve partnere Srbije kada demantirate nešto što se ne može demantirati", kaže Cvijić.