Vegetarijanci mogu eksperimentirati s pečenom artičokom.
Originalni carbonara recept pravi se na tradicionalni talijanski način, bez ijedne kapi vrhnja. Kremoznost se gradi isključivo s jajima i sirom kako bi se dobio ukusan, sočni umak carbonara.
Carbonara se najviše povezuje s Rimom i regijom Lazio, no kao i s mnogim talijanskim jelima, u Italiji njeno porijeklo izaziva mnogo nagađanja i rasprava. Neki ga povezuju s tjesteninom cacio e uova, napuljskim jelom od tjestenine pomiješanom s otopljenom svinjskom mašću, tučenim sirovim jajima i sirom, kako je dokumentirano u napuljskoj kuharici Ippolita Cavalcantija iz 1839. godine.
Budući da naziv dolazi od riječi carbonaro, “plamenik ugljena”, neki vjeruju da su ovo jelo stvorili muškarci koji su dugo radili na otvorenom kao konkretan obrok koji se lako priprema. Drugi ga povezuju sa savezničkim oslobađanjem Rima 1944., kada su američki vojnici donosili svoj dnevni obrok jaja i suhog mesa u lokalne restorane kako bi ih dodali ograničenom talijanskom jelovniku.
Postoje li špagete karbonara za vegeterijance?
Špagete karbonara su i dalje iznimno popularno jelo ne samo u Italiji nego i u cijelom svijetu, koje je podložno stalnim izmjenama. Carbonara vam omogućuje stvaranje različitih varijacija izvornog recepta. Vegetarijanci bi se mogli zabaviti eksperimentirajući s pečenom artičokom umjesto suhog mesa, dok bi se ljubitelj morskih plodova mogli odlučiti za pirjane škampe. Ljubitelj mesa mogli bi čak recept za carbonaru nadopuniti s leftover hranom s roštilja, pa time pridonijeti smanjenju bacanja hrane. Opcija je mnogo. Također možete napraviti izvrsnu varijantu carbonare sa različitim začinima i crnim biberom.
Ukratko: carbonara recept je doista globalno poznat, a u pravom duhu Italije, dobro nahrani i povezuje ljude. U nastavku donosimo recept za originalnu talijansku carbonaru.
Špagete carbonara bez vrhnja
Ako ste ikada imali priliku probati umak carbonara po originalnoj talijanskoj recepturi, sigurno ste se oduševili koliko je kremast da biste pomislili da ima dosta vrhnja. I zaista, ima puno recepata za špagete carbonara koji “varaju” dodavanjem vrhnja. Ali, mi se držimo originalnog.
Napomena za ekonomičnost – koristite parmezan umjesto parmigiano reggiana za vrlo respektabilnu verziju carbonare na koju će Talijani ipak biti ponosni. Ali samo nemojte dodavati vrhnje!
Carbonara recept
Ovaj recept za špagete carbonara priprema se bez vrhnja, na autentičan, tradicionalan način. Potrebno vam je samo jaje, sir i malo škrobne vode za kuhanje tjestenine. 15 minuta kasnije, ovo je prizor koji će se naći pred vama. I natjerat ćete 60 milijuna Talijana da zasjaju od ponosa.
Potrebni sastojci:
100 g suhog mesa
50 g pecorino sira u komadu
50 g parmezana u komadu
3 velika jaja
350 g špageta
2 debela češna bijelog luka, oguljena i ostavljena cijela
50 g neslanog putera
morska so i svježe mljeveni crni biber
Postupak:
Stavite veliki lonac vode da prokuha.
100 g suhog mesa sitno izrežite. Sitno naribajte 50 g pecorino sira i 50 g parmezana i pomiješajte.
Umutite 3 velika jaja u zdjelu srednje veličine i začinite s malo svježe naribanog crnog bibera. Ostavite sve sa strane.
U kipuću vodu dodajte 1 kašikicu soli, 350 g špageta i kada voda ponovno zakipi, kuhajte na laganoj vatri, poklopljeno, 10 minuta ili dok nisu al dente.
Oštricom noža zgnječite 2 oguljena debela češna bijelog luka u komadu.
Dok se špagete kuhaju popržite suho meso s bijelim lukom. Stavite 50 g neslanog putera u veliku tavu ili wok i, čim se puter otopi, dodajte meso i luk.
Ostavite da se kuha na srednjoj vatri oko 5 minuta uz često. Luk je sada pustio svoju aromu, pa ga izvadite šupljikavom kašikom i odložite.
Smanjite vatru ispod mesa. Kada je tjestenina gotova, izvadite je iz vode viljuškom ili hvataljkom za tjesteninu i stavite u tavu s mesom. Ne brinite ako malo vode padne i u tavu (želite da se to desi) i nemojte još prolijevati vodu od tjestenine.
Pomiješajte veći dio sira s jajima, a malu šaku ostavite za kasnije posipanje.
Tavu sa špagetama i mesom maknite s vatre. Sada brzo ulijte jaja i sir. Pomoću hvataljki ili duge viljuške podignite špagete tako da se pomiješaju sa smjesom od jaja, koja će se zgusnuti, ali se ne pretvara u kajganu, već je sve pomiješano i kremasto. Voda za tjesteninu može se uliti dok špagete prebacujete u vruću tavu. Sve se pomiješa kako bi se dobio lagani, svilenkasto glatki umak.
Dodajte još vode za kuhanje tjestenine kako bi ostala sočna (nekoliko kašika bi trebalo). Ne želite da bude mokro, samo vlažno. Po potrebi dodajte malo soli.
Pomoću viljuške s dugim zupcima uvrnite tjesteninu na tanjir ili zdjelu za posluživanje. Poslužite odmah uz malo posipanja preostalim sirom i crnim biberom. Ako se jelo ipak malo osuši prije posluživanja, dodajte još malo vruće vode za tjesteninu i sjajna sočnost će ponovno oživjeti.